Jak wygląda adaptacja dziecka w żłobku? Już sama decyzja o tym, by oddać dziecko do żłobka, jest trudna dla mamy. Żłobek to placówka, która sprawuje opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Można do niego zapisać zazwyczaj dziecko młodsze niż pół roku. Ze względu na fakt, że urlopy macierzyński i rodzicielski składają się obecnie na pełny rok opieki nad maluszkiem, to większość dzieciaków trafia do żłobka po pierwszych urodzinach. Nie są to już niemowlęta, ale wciąż maluszki wymagające stałej i troskliwej opieki.
Spis treści:
1. Czym tak właściwie jest adaptacja w żłobku?
2. Jak można wspomóc proces adaptacji dziecka w żłobku?
3. Mama radzi mamie
4. Pobyt w żłobku a bezpieczeństwo dziecka
5. Adaptacja dziecka w żłobku. Kilka słów na koniec
Czym tak właściwie jest adaptacja w żłobku?
Wybraliście już sprawdzony i polecany przez innych rodziców żłobek. Adaptacja to kolejny etap, do którego cała rodzina powinna się solidnie przyłożyć. Nowe miejsce i nowe osoby sprawujące opiekę – to tylko główne zmiany, jakie zachodzą w życiu roczniaka, który idzie do żłobka. Zmienią się również pory wstawania z łóżeczka, a czas zabawy, drzemki i posiłków będzie bardzo uregulowany w pierwszej połowie dnia. To ogromne zmiany w życiu malucha, dlatego adaptacja do żłobka jest niezbędna. Dziecko powinno stopniowo przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Musimy mu dać czas i podejść do sprawy ze zrozumieniem.
Ile trwa adaptacja dziecka w żłobku? To bardzo indywidualny proces – niektóre dzieci przyzwyczają się do nowej sytuacji szybciej, inne potrzebują więcej czasu. Jednak trzeba pamiętać, że zajęcia adaptacyjne nie trwają w nieskończoność, a rodzice w końcu muszą zacząć zostawiać dziecko w żłobku, bo przecież po to je tam zapisali.
Placówki przyjmują zwykle taktykę, że pierwszy miesiąc to czas, kiedy odbywa się adaptacja w żłobku. Po tym czasie dziecko powinno już przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Kluczowa jest tu współpraca rodziców i opiekunów w placówce, bez tego proces się nie powiedzie.
Nieudana adaptacja w żłobku to czarny scenariusz rodziców, którzy muszą wracać do pracy po urlopie. Niestety i takie sytuacje mają miejsce. Wówczas dziecko niechętnie będzie uczęszczało do placówki, za wszelką cenę będzie chciało zostawać w domu i będzie mieć problem z nawiązaniem relacji z rówieśnikami i opiekunami w placówce. Dlatego tak ważna jest prawidłowa adaptacja dziecka w żłobku.
Jak można wspomóc proces adaptacji dziecka w żłobku?
Adaptacja do żłobka powinna zacząć się w momencie, gdy podjęliśmy decyzję zapisaniu malucha do placówki. To na rodzicach ciąży przygotowanie malucha do tego, że jego codzienność się zmieni. Rodzice często popełniają błąd, uważając, że rozmowy z rocznym dzieckiem są niepotrzebne. Wytłumaczenie dziecku wszystkiego zrozumiałym dla niego językiem bardzo pomaga. Opowiadajmy maluchowi, że będzie bawił się z innymi dziećmi, chodził na spacery. Pozna nowe otoczenie i nowe, miłe ciocie, które będą się nim zajmować. Chodzi o to, aby maluch jak najlepiej kojarzył żłobek. Adaptacja będzie o tyle łatwiejsza, o ile doprawimy ją dziecięcym entuzjazmem i ciekawością.
Kup dziecku ładną wyprawkę i pozwól zabierać ze sobą ukochaną przytulankę. Kiedy przyjdzie pierwszy dzień żłobka, pojedziecie do placówki wspólnie. Pamiętaj, aby zaplanować to rozsądnie. Twój powrót do pracy nie może przypadać na pierwszy dzień dziecka w żłobku.
Podczas pierwszych dni rodzic przebywa w placówce wraz z maluchem. Adaptacja do żłobka polega na tym, by dziecko poznawało nowe otoczenie wraz z osobą, którą zna i jej ufa. Ten etap musi mieć swoje ramy czasowe – adaptacja do żłobka polega przecież na tym, by przyzwyczaić dziecko do przebywania w placówce bez rodzica. Najczęściej trwa to dwa lub trzy dni – tyle wystarczy, by maluch poznaje nowe środowisko.
Rodzic powinien zostać z dzieckiem nie dłużej niż przez godzinę – to czas wystarczający by roczniak oswoił się i zaczął wchodzić w interakcje z innymi dziećmi. Ważne jest również to, aby rodzic przebywający w placówce sam zajmował się swoją pociechą. Choćby ze względów praktycznych – Panie opiekunki mają pod opieką inne już zaadaptowane dzieci, z którymi muszą pracować.
Kolejny tydzień to stopniowa adaptacja w żłobku bez rodzica. Maluch pod opieką Pań przez godzinę, potem dwie i tak dalej. Warto utrzymać wtedy kontakt z opiekunkami np. przez sms i nie oddalać się zbytnio. Może się zdarzyć, że dziecko tak mocno się rozżali, że trzeba będzie po nie przyjść wcześniej.
Krótkie pożegnanie w szatni to chyba najważniejsze, by adaptacja w żłobku bez rodzica przebiegła bez przeszkód. Rodzice niepotrzebnie przedłużają pożegnania, które prowadzą tylko do niepotrzebnych łez. Żegnamy malucha z uśmiechem i oddajemy pod opiekę Pani.
Po tak przeprowadzonej adaptacji dziecko powinno polubić żłobek i chętnie do niego uczęszczać. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, postępować z wyczuciem i zwracać uwagę na sygnały, które wysyła pociecha.
Mama radzi mamie
Wiemy, że dla Ciebie ta sytuacja również jest trudna, szczególnie że musisz starannie ukrywać smutek i tęsknotę. Pamiętaj, że Twoje emocje odbijają się w zachowaniu dziecka jak w lustrze. Kiedy Ty będziesz z radością i optymizmem podchodzić do tej zmiany, dziecko również tak do tego podejdzie. Obserwuj malucha uważnie i okaż mu zrozumienie. Adaptacja w żłobku może powodować rozdrażnienie, problemy ze snem czy ogólną zmianę stosunku do Twojej osoby.
Pobyt w żłobku a bezpieczeństwo dziecka
Za bezpieczeństwo maluszków w żłobku odpowiadają Panie opiekunki. To wykwalifikowany personel, który ma nie tylko pedagogiczne, ale często również medyczne przygotowanie. Co nie zmienia faktu, że opieka nad grupką rozbrykanych dzieciaków nie jest łatwa i trzeba mieć to na uwadze. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona i mimo troskliwej opieki może ono spowodować wypadek. Zwichnięcia lub złamania kończyn zdarzają się dzieciom i nie jest to niczym wyjątkowym. Rosnące w szybkim tempie kości są podatne na uszkodzenia. Jeśli nie masz podejrzenia, że doszło do zaniedbań ze strony opiekunów w placówce, musisz przejść nad kontuzją do porządku dziennego.
Warto, aby dziecko przebywające w żłobku czy przedszkolu zostało objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach NNW. Takie ubezpieczenie znajdziesz w LINK4 Mama – w ofercie dostępne są polisy, które oprócz standardowych świadczeń wypłacanych z tytułu NNW oferują również praktyczną pomoc, jak np. wykupienie lekarstw, całodobową infolinię pediatryczną czy pomoc w organizacji opieki nad dzieckiem po wypadku. Takich świadczeń najczęściej nie oferują polisy grupowe, które można wykupić w żłobkach i przedszkolach.
Zobacz także Przedszkole publiczne, prywatne i samorządowe – czym się różnią? Wyjaśniamy!
Adaptacja dziecka w żłobku. Kilka słów na koniec
Przed Wami zupełnie nowy etap w życiu – maluch rozpocznie przygodę z rówieśnikami, a Ty wrócisz do pracy. Aby ta zmiana przebiegła gładko starannie się przygotujcie. Adaptacja dziecka w żłobku to stresująca sytuacja, przez którą możecie przejść bez większych kłopotów. Wszystko zależy tylko od Twojej uważności i spokoju. Aby nic innego nie rozpraszało Cię podczas adaptacji malucha do żłobka, ubezpiecz siebie i bliskich. LINK4 Mama to oferta skrojona na miarę Waszych potrzeb.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl