Na samym początku trzeba jasno powiedzieć – dziś dziecka, a szczególnie nastolatka nie da się odciąć od technologii mobilnych. Z drugiej strony to my jako rodzice powinniśmy uderzyć się w pierś – skoro sami pozwoliliśmy na to, by dzieci korzystały z nowych technologii, to musimy wziąć na siebie skutki uzależnienia od telefonu. Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu u dzieci? Objawy są bardzo charakterystyczne – przedstawimy je poniżej. Podpowiemy Ci również jak kontrolować i leczyć dziecko uzależnione od telefonu.

Uzależnienie od telefonu u dzieci – czy jest niebezpieczne

Może to kiepskie usprawiedliwienie, ale można odnieść wrażenie, że dając dzieciom do ręki smartfony, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jakie mogą być tego konsekwencje. Wydawało się nam, że skoro świat współczesny jest tak niebezpieczny, to powinniśmy mieć stały kontakt z naszymi pociechami. W praktyce wygląda to tak, że smartfon nie ustrzeże dziecka przed niebezpieczeństwami, natomiast może doprowadzić do groźnych sytuacji w zaciszu domowym.

Groźne treści w internecie

Skutki uzależnienia od telefonu bywają różne, ale jest jedna stała. Dziecko spędza czas wpatrzone w ekran i często nie mamy nawet pojęcia, jakie treści przyswaja w ten sposób. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – dla wielu rodziców to komfortowa sytuacja. Takie dziecko samo zajmuje się sobą, nie bałagani, nie hałasuje… Większość z nas nie ma pojęcia o tym, co dziecko ogląda w tym czasie i z kim rozmawia. To niesie za sobą ogromne ryzyko i nie chodzi wyłącznie o pornografię, ale szereg innych zagrożeń.

Alienacja społeczna i realne zagrożenia

Kolejną kwestią jest postępująca alienacja społeczna – dzieci owszem siedzą obok siebie, ale nie rozmawiają ze sobą, bo wpatrzone są w ekrany smartfonów. Nie wspominając o tym, że dziecko uzależnione od telefonu nie schowa go do kieszeni, poruszając się po chodniku czy, co gorsza, przechodząc przez ulicę. Takich potrąceń jest setki, a niebezpiecznych sytuacji, które kończą się tylko głośnym hamowaniem i stresem kierowcy – prawdopodobnie tysiące.

Problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy

Uzależnienie dziecka od telefonu to również problemy z nauką. Po pierwsze uczeń, zamiast poszerzać wiedzę lub rozwijać się fizycznie, spędza bezproduktywnie czas, przewijając rolki. Treści, które pojawiają się w Internecie, są głównie obrazkowe, co więcej krótkie. To powoduje, że dziecko zaczyna mieć problem z przyswajaniem dłuższych i bardziej wymagających treści. Stosunkowo szybko pojawiają się problemy z koncentracją, a co za tym idzie również z nauką.

Zdrowie dziecka

Na koniec kilka słów na temat konsekwencji współczesnego trybu życia. Uzależnienie dziecka od telefonu niesie za sobą również konsekwencje zdrowotne. Udowodniono, że nadmiar bodźców, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, przeciąża układ nerwowy. A pamiętajmy, że u dzieci nie jest on jeszcze w pełni rozwinięty. Pojawiają się problemy ze snem, a jak wiemy, jakość nocnego wypoczynku wpływa na stan zdrowia.

Uzależnienie dziecka od telefonu to również brak ruchu i zupełnie nieświadome podjadanie. Fala otyłości wśród polskich nastolatków również jest pokłosiem zmiany ich trybu życia.

Objawy uzależnienia od telefonu u dzieci

Objawy uzależnienia od telefonu u dzieci

Psychologowie dziecięcy bardzo wyraźnie stawiają granicę pomiędzy rozsądnym korzystaniem z nowych technologii a nałogiem. Dziecko uzależnione od telefonu zaczyna mieć to „emocjonalny” stosunek do urządzenia. Nie potrafi się bez niego obejść, dotkliwie odczuwa jego brak.

Telefon przestaje być narzędziem służącym do kontaktu z rówieśnikami i rodziną, nie jest już formą multimedialnej rozrywki w wolnym czasie. Staje się jego najważniejszą częścią – takie są podstawowe objawy uzależnienia od telefonu.

Dziecko uzależnione od telefonu natychmiast po przebudzeniu chwyta po smartfon, chodzi z nim do toalety, je z nim i nie wkłada do kieszeni, idąc po ulicy. Niemal nieustannie wpatruje się w ekran, choć tak naprawdę nie robi w ten sposób niczego konstruktywnego. Groźnym symptomem jest zasypianie z telefonem w ręku i brak kontroli nad obowiązkami szkolnymi. Sygnały ze szkoły, że dziecko korzysta ze smartfonu na lekcjach, również powinny dawać rodzicom do myślenia.

Swoistym testem na to, czy uzależnienie dziecka od telefonu stało się faktem, jest pozbawienie go tego urządzenia. Atak agresji, płacz i wyraźna złość to bardzo wyraźne objawy uzależnienia od telefonu. Dziecko pozbawione swojego ulubionego narzędzia nie będzie wiedziało, co ma ze sobą począć i zrobi wszystko by go odzyskać.

Jak leczyć uzależnienie od telefonu?

Nietrudno rozpoznać uzależnienie od telefonu u dzieci. Objawy są niestety podobne jak w przypadku innych nałogów. I postępowanie również powinno być zbliżone. Jako rodzice możemy nie poradzić sobie sami z leczeniem nałogu u dziecka z uwagi na jego kruchą konstrukcję psychiczną. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsultacja u specjalisty. W ramach ubezpieczenia dziecka Assistance Zdrowie w Link4 Mama  otrzymujesz dostęp do całodobowej infolinii medycznej. Możesz też skorzystać z konsultacji u psychologa. Warto skorzystać z tej opcji na początku walki w uzależnieniem u dziecka.

Jeśli zauważysz objawy uzależnienia od telefonu u swojej pociechy, nie bój się poprosić o pomoc u psychologa dziecięcego. Wbrew pozorom psychoterapeuci uzależnień znają już ten problem i posiadają narzędzia do pracy z młodymi pacjentami. Rozwiązań jest kilka – terapie poznawczo – behawioralne, grupy wsparcia, a w skrajnych przypadkach leczenie psychiatryczne. Najgorszym etapem jest detoks, czyli całkowite odcięcie się od źródła problemów, czyli smartfonu.

Uzależnienie dziecka od smartfona

Uzależnienie dziecka od telefonu – jak temu zapobiec?

Przede wszystkim, nie przyzwyczajając maluszka do spędzania czasu przed ekranem. Zaczyna się od bajeczek, edukacyjnych gier, a kończy na uzależnieniu. Niestety bardzo często to rodzice są winni – włączenie niemowlęciu bajki jest wygodne. Maluch jest zajęty i „grzecznie” siedzi. Ruchliwy kilkulatek też wymaga zaangażowania, a przecież jesteśmy już tak zmęczeni. Lepiej jest wręczyć dziecku tablet i mamy go z głowy. Nie rób tego, jeśli nie chcesz za kilka lat zastanawiać się jak leczyć uzależnienie dziecka od telefonu.

Kontrolowanie czasu spędzanego przed ekranem zawsze jest dobrym kierunkiem. Organizowanie przeróżnych aktywności off-line również. Dobrze jest, gdy dziecko ma hobby lub uczestniczy po lekcjach w zajęciach sportowych. Nie dopuszczaj również do sytuacji, w której dziecko zasypia przed ekranem. Dla jego zdrowia najlepiej będzie, jeśli na półtorej godziny przed snem w ogóle nie będzie korzystać z nowych technologii i oglądać telewizji.

Dziecki uzależnione od tableta

Dziecko uzależnione od telefonu. Podsumowanie

Współczesne rodzicielstwo jest trudne, bo świat rozwija się w zawrotnym tempie. Przybywa zagrożeń, których rodzice często nie są świadomi. Dlatego warto zapewnić sobie wsparcie. Specjalnie dla rodzin stworzyliśmy ubezpieczenia w ramach pakietu Link4Mama. W trudnych sytuacjach będziesz mógł liczyć na naszą pomoc.

 

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje sprawdź w OWU Dziecko dostępnym na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.