Często rodzice maluchów martwią się, bo porównują swoją pociechę z rówieśnikami. To duży błąd, ponieważ każde niemowlę rozwija się inaczej. Czasem dzieci tych samych rodziców będą mieć inne tempo rozwoju mowy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo niektóre dzieci rozwijają się najpierw motorycznie, a dopiero później czują potrzebę komunikowania się. Temat jest złożony, ale postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i wyjaśnimy, kiedy dziecko powinno zacząć mówić.
Kiedy dziecko zaczyna mówić: Kluczowe Informacje
Zanim dziecko zacznie mówić, będzie wydawać inne dźwięki. Gaworzenie to tak naprawdę ćwiczenia aparatu mowy i wstęp do porozumiewania się w języku ojczystym.
Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Większość dzieci wypowiada swoje pierwsze słowo między 10 a 14 miesiącem życia. Zanim Twoje dziecko skończy rok, prawdopodobnie wypowie od jednego do trzech słów. Będą to proste i niepełne słowa, ale będziesz wiedział, co one oznaczają.
Prawdopodobnie usłyszysz „ma-ma” lub „ta-ta”, nastąpią też próby nazywania rodzeństwa, niani lub dziadków. Wtedy też możesz usłyszeć po raz pierwszy, jak maluch woła zwierzaka lub „prosi” o zabawkę używając prostych zestawów sylab.
Zamartwianie się, dlaczego dziecko nie mówi, choć ma skończony roczek, jest zdecydowanie na wyrost. O ile wydaje dużo dźwięków, odnosisz wrażenie, że próbuje mówić i masz pewność, że cię rozumie – nie masz najmniejszych powodów do obaw.
Kamienie milowe – czyli najważniejsze etapy w rozwoju mowy dziecka:
Pierwsze słowo – jeśli Twoje dziecko nie wypowiedziało jeszcze pierwszego słowa, wkrótce to zrobi. Większość dzieci wypowiada swoje pierwsze słowo między 10 a 14 miesiącem życia.
Gesty – Twoje dziecko może używać wielu gestów ze słowami, aby spróbować przekazać Ci ich znaczenie. Z biegiem czasu będzie więcej słów niż gestów.
Części ciała – około 15. miesiąca życia Twoje dziecko będzie w stanie wskazać niektóre części ciała, gdy je nazwiesz.
Nazywanie znajomych przedmiotów – maluszek zacznie nazywać znajome przedmioty między 12. a 18. miesiącem życia.
Słuchanie – maluchowi w okolicach 12-18 miesiąca będzie się dobrze słuchało piosenek i rymowanek. Zacznie też nazywać znajome przedmioty, które wskazujesz w książce.
Słownictwo – w wieku 18 miesięcy większość dzieci zna co najmniej dziesięć słów. Po 18 miesiącach przyswajanie słów dynamicznie wzrasta. Może wystąpić „wybuch słów”, gdy dziecko ma słownictwo składające się z 50 słów. Niektóre dzieci uczą się wtedy nowych słów w bardzo szybkim tempie. Twoje dziecko będzie w stanie używać i rozumieć wiele wyrazów w wieku 24 miesięcy.
Wskazówki – Twoje dziecko rozumie proste wskazówki i będzie postępować zgodnie z nimi w wieku od 12 do 15 miesięcy. W wieku dwóch lat powinno być w stanie zrozumieć bardziej skomplikowane zdania.
„Zdania” z dwoma wyrazami – w wieku 24 miesięcy dziecko będzie również łączyć ze sobą dwa słowa. Może to być jego imię i prośba, Twoje imię i prośba lub pytanie, na przykład „mama samochód?”. Słowa nadal nie będą idealne. Twoje dziecko zacznie używać niektórych twardszych spółgłosek, najpierw „d”, „n” i „t”, które są wymawiane między językiem a podniebieniem. Po tym nastąpią „g”, „k” i „ng”, które wymagają większego wyćwiczenia jamy ustnej.
Kiedy dziecko zaczyna mówićpełnymi zdaniami? Zwykle około 3. roku życia zaczyna porozumiewać się, używając kilkuwyrazowych zdań.
Różnice indywidualne w rozwoju najmłodszych: Kiedy dzieci zaczynają mówić?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko powinno zacząć mówić i szukasz jednoznacznej odpowiedzi – nie znajdziesz jej. Różnice genetyczne, środowiskowe i zdrowotne sprawiają, że nie da się ustalić sztywnych ram.
Martwi Cię fakt, że Twoja pociecha długo nie komunikuje się i zastanawiasz się, dlaczego dziecko nie mówi. Istnieje kilka sytuacji, w których warto zasięgnąć porady specjalisty:
Twoje dziecko nie rozumie słów „nie”, „do widzenia” w wieku 15 miesięcy.
Najpóźniej w wieku 15-16 miesięcy dziecko powinno używać pojedynczych słów.
W wieku 18 miesięcy dziecko powinny mieć słownictwo składające się z 10 słów.
Maluchy są w stanie postępować zgodnie z prostymi wskazówkami, zanim skończą 21 miesięcy.
Dwulatek nie powinien wyłącznie gaworzyć i używać monosylab.
Części ciała – w wieku dwóch lat Twoje dziecko powinno być w stanie wskazać kilka części ciała.
Dwulatek powinien łączyć ze sobą dwa słowa.
Nie widzisz postępów lub obserwujesz cofanie się w rozwoju mowy.
Etapy rozwoju mowy – jak wspierać malucha?
Kiedy dziecko zaczyna mówić „mama”, cała rodzina przeżywa to jako ważne wydarzenie. Tak jest w istocie – ten fakt świadczy o tym, że maluch zaczyna się komunikować. Możesz wspierać rozwój mowy malucha – istnieje kilka sposobów, by nauczyć malucha prawidłowej artykulacji i zadbać o to, by miał duży zasób słów.
Czytaj dziecku i mów do niego
Czytanie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby wspierać rozwój językowy dziecka. Jedno z badań z 2016 roku wykazało, że dzieci mają szerszy zasób słownictwa, kiedy słuchają bajek, a nie tylko rozmów dorosłych. Wystarczy jedna książeczka dziennie, aby Twoje dziecko rozumiało coraz więcej.
Poza czytaniem bajek bardzo ważne jest, by mówić do dziecka. Staraj się z nim komunikować – opowiadaj, co aktualnie robisz, opisuj, co widzisz, śpiewaj piosenki. Mów spokojnym głosem, prawidłowo artykułuj głoski i staraj się używać różnych słów. Nie stosuj zmiękczeń i poprawnie nazywaj przedmioty.
Prowadź dialog z dzieckiem
To bardzo pomaga w rozwoju mowy i pomaga stopniowo poszerzać zasób słów. Jak rozmawiać z maluchem, który uczy się mówić? Na przykład, jeśli Twoje dziecko zobaczy psa i powie słowo „pies”, możesz odpowiedzieć, mówiąc: „Tak, to duży, brązowy pies”. Możesz również użyć tej techniki, gdy Twoje dziecko opuszcza słowa w zdaniu. Twoje dziecko może powiedzieć: „duży pies”. Możesz rozwinąć wyrażenie, odpowiadając: „Pies jest duży”.
Zadawaj dziecku pytania i pozwalaj mu dokonywać wyborów. Pytaj go, na co ma ochotę i zachęcaj do udzielania konkretnych, ale opisowych odpowiedzi.
Ogranicz czas spędzany przed ekranem
Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że dłuższy czas spędzany przed ekranem na mobilnych urządzeniach multimedialnych był związany z opóźnieniami językowymi u 18-miesięcznych dzieci. Eksperci wskazują, że interakcje z innymi — bez wpatrywania się w ekran — są najlepsze dla rozwoju języka.
Wiesz już, w jakim wieku dziecko zaczyna mówić
Trudno określić, kiedy najpóźniej dziecko zaczyna mówić, bo każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Obawy możesz mieć, gdy trzylatek nie komunikuje się jeszcze i odnosisz wrażenie, że dziecko nie rozumie tego, co do niego mówisz. Niezależnie od tego, kiedy dzieci zaczynają mówić, zawsze możesz wspierać rozwój mowy dziecka. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej zapytać pediatry, który przyjrzy się maluchowi indywidualnie. W ramach Assistance Zdrowie wchodzącego w skład pakietu ubezpieczenia LINK4 Dziecko masz m.in. dostęp do telekonsultacji medycznej z lekarzem pediatrą . Oprócz tegoorganizację zorganizujemy i pokryjemy koszty dwóch wizyt stacjonarnych wizyt u pediatry.
Interesuje Cię zakup Pakietu LINK4 Dziecko? Skorzystaj z prostego Kalkulatora na naszej stronie, który pozwoli Ci wyliczyć składkę, lub skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer 604 14 14 14.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Link4Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl.