Informacja o tym, że niedługo zostaniesz mamą, może wywoływać w Tobie lęk, wzbudzać obawy i wątpliwości. To zupełnie normalne – nawet jeśli w Twoim otoczeniu jest wielu rodziców i masz okazję przyglądać się temu, jak wyglądać opieka nad niemowlęciem, rola mamy może początkowo wzbudzać bardzo skrajne emocje. Chcesz, by ciąża była wyjątkowa, a jednocześnie musisz zaplanować swoje obowiązki zawodowe, znaleźć czas na skompletowanie wyprawki i zatroszczyć się o zdrowie swoje i maleństwa.

To, kiedy przekażesz radosne wieści o nowym członku rodziny swoim bliskim, zależy od wielu czynników. Niektóre mamy wolą poczekać do zakończenia pierwszego trymestru, inne chcą dzielić się swoim szczęściem już od pierwszych tygodni tego wyjątkowego stanu. Jeśli jesteś aktywna zawodowo, z pewnością zastanawiasz się także, jak powiedzieć pracodawcy o ciąży? By dopełnić niezbędnych formalności i uzyskać świadczenia, takie jak zasiłek macierzyński, konieczne jest także zaświadczenie o ciąży do kadr.

kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Dlaczego konieczność poinformowania przełożonego o ciąży bywa dla niektórych wyzwaniem? Problem jak powiedzieć szefowi o ciąży może wynikać z warunków zatrudnienia oraz nieoficjalnego stosunku kierownika do urlopów macierzyńskich jego pracowników. Zdarza się, że szefowie w nieformalnych rozmowach sugerują swoim pracownicom, że powinny przesunąć w czasie moment zajścia w ciążę, a nawet straszą utratą miejsca pracy. Takie zachowanie, podobnie jak pytanie pracownicy o plany związane z macierzyństwem, nie powinny mieć miejsca i są niezgodne z kodeksem pracy.

To, kiedy poinformować pracodawcę o ciąży, zależy wyłącznie od decyzji kobiety. Zaleca się jednak, by dla korzyści obu stron zrobić to możliwie jak najwcześniej. Jeśli pracownica przedłoży szefowi zaświadczenie lekarskie, które stwierdza ciążę (art. 185 § 1 Kodeksu pracy), wówczas przysługują jej specjalne uprawnienia pracownicze. Dzieje się tak również wtedy, gdy ciąża jest już widoczna lub gdy pracodawca otrzyma od pracownicy jakiejkolwiek zaświadczenie lekarskie, w którym pojawia się informacja o ciąży.

Sposób, jak powiedzieć pracodawcy o ciąży, może wynikać z rodzaju zatrudnienia, miejsca wykonywania obowiązków zawodowych lub ogólnego stanu zdrowia ciężarnej. Najlepiej zrobić to osobiście, wysłać wiadomość mailem lub skontaktować się telefonicznie. Dobrze jest uprzedzić szefa, zanim prześlesz zaświadczenie o ciąży do kadr lub podzielisz się swoją radością z koleżankami z biura. Tak ważna informacja powinna zostać przekazana osobiście, a nie za pośrednictwem pozostałych członków zespołu lub jako przypadkowa plotka.

kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Być może rozmowa z Twoim szefem na temat błogosławionego stanu wywołuje w Tobie lęk. Pamiętaj jednak, że masz prawo realizować swoje plany osobiste i to Ty decydujesz, kiedy jest najlepszy moment na dziecko. Najbardziej odpowiednim sposobem na zakomunikowanie przełożonym, że spodziewasz się dziecka, jest rozmowa twarzą w twarz. Nie łącz tego tematu z innymi ważnymi sprawami służbowymi, spróbuj prostymi słowami poinformować szefa o swoim stanie.

Twój pracodawca może zapytać Cię, czy chcesz być aktywna zawodowo do rozwiązania i w jaki sposób planujesz czas po urodzeniu dziecka. Twoje decyzje nie muszą być jednoznaczne – niekiedy ciężko jest przewidzieć, czy mdłości lub rosnący brzuch pozwolą na kilkugodzinne siedzenie w biurze. Wstępne deklaracje pomogą szefowi w ułożeniu nowego podziału pracy lub znalezieniu osoby, która zastąpi Cię przez kolejne kilkanaście miesięcy.

To jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży w dużej mierze jest związane z tym, jak się czujesz fizycznie i psychicznie – wiele kobiet czeka z tą informacją do momentu, gdy rosnący brzuch jest już widoczny. Jednocześnie to pierwsze tygodnie bywają najtrudniejsze ze względu na nudności, wymioty i brak energii, dlatego nie odkładaj rozmowy z przełożonym zbyt długo.

Zaświadczenie o ciąży. Jak wygląda i co zapewnia?

Zaświadczenie o ciąży dla pracodawcy nie ma jednego, uniwersalnego druku. Najważniejsze jest to, że zaświadczenie o ciąży do kadr powinnaś złożyć w formie pisemnej, nie może to być informacja przekazana telefonicznie lub e-mailem. Niektóre placówki medyczne mają określony wzór takiego zaświadczenia, na którym znajdują się Twoje dane oraz kod B, oznaczający, że jesteś w ciąży. Na zaświadczeniu nie musi być podany tydzień ciąży, w którym aktualnie jesteś. Ta informacja jest potrzebna, gdy zaświadczenie lekarskie służy jednocześnie przedłużeniu umowy na czas określony do dnia porodu.

Zaświadczenie o ciąży dla pracodawcy zwykle jest wystawiane przez lekarza ginekologa. Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn Twój ginekolog nie może go przygotować, a Tobie zależy na czasie, może to zrobić każdy inny specjalista, np. na podstawie posiadanych wyników badań krwi. Może się okazać, że w Twojej firmie wystarczy posiadanie druku zwolnienia chorobowego z wpisanym kodem B, który lekarz wpisuje wyłącznie w przypadku ciąży.

Mama radzi mamie – jak powiedzieć szefowi o ciąży?

Jako mama wiem, że decyzja o tym, kiedy powiedzieć w pracy o ciąży, bywa trudna i bardzo stresująca. Pamiętaj, że nerwy i emocje nie są teraz Twoim przyjacielem – przekazanie tej informacji przełożonym to większy spokój i możliwość korzystania z praw, które Ci przysługują w ciąży. Pracodawca, który dba o swoich pracowników, doceni fakt, że dostatecznie wcześnie informujesz go o nadchodzących zmianach. Dzięki temu może się okazać, że Twoja nieobecność praktycznie nie zostanie zauważona, a Ty po urlopie macierzyńskim wrócisz do pracy z nową energią do działania. – radzi Kasia, mama siedmioletniej Zosi

Zaświadczenie o ciąży. Nie tylko o nie musisz zadbać, mamo!

Ciąża to czas wielu zmian i nowości, na które nie zawsze możesz się przygotować. Jedna kobieta tryska radością i do ostatnich chwil przed porodem jest aktywna zawodowo. Inna ze względów zdrowotnych musi odpoczywać i już od pierwszego trymestru przebywa na zwolnieniu chorobowym w domu. Wczesne poinformowanie pracodawcy o odmiennym stanie uchroni Cię przed utratą zaufania szefa i pozwoli skupić się na tym, co w danej chwili jest dla Ciebie najważniejsze.

Gdy oczekujesz na narodziny maluszka, powinnaś zadbać nie tylko o Twoje dziecko, ale także samą siebie. By mieć pewność, że czas macierzyństwa będzie niezapomnianą przygodą, warto wybrać optymalnie dopasowane ubezpieczenie dla mamy. Dzięki temu w przypadku pobytu w szpitalu, choroby lub nieprzewidzianych zdarzeń będziesz mogła liczyć na dodatkową pomoc. Jeszcze dziś skontaktuj się z naszym doradcą i wybierz polisę od LINK4, która sprawi, że codzienne obowiązki w ciąży i po urodzeniu maluszka będą łatwe i bezpieczne!


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.