Kilkuletnie dziecko samo w domu – to temat gorących dyskusji, nie tylko na forach parentingowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwa kwestia, ponieważ zostawiając pociechę bez opieki, ryzykujemy, że coś może jej się stać. Przepisy dokładnie określają, w jakim wieku można zostawić dziecko bez opieki w domu. Jest to tylko granica, po której przekroczeniu za pozostawienie dziecka samego w miejscu zamieszkania nie spotka Cię kara. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest dojrzałość emocjonalna dziecka i warunki, w jakich je pozostawiamy. Przyjrzymy się uważnie tej kwestii i podpowiemy Ci jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku, które zostaje samo w domu.
Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Przepisy prawa
Zgodnie z istniejącymi przepisami, dziecko, które ukończyło 7 lat, może zostać samo w domu. Co w sytuacji, gdy chcemy pozostawić bez opieki młodszą pociechę? Ustawodawca uznał takie zachowanie za nieodpowiedzialne i przewidział za to karę. Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń: „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Jak to rozumieć? Otóż pole do interpretacji jest dość duże, a grzywną karze się głównie nieodpowiedzialnych rodziców, którzy doprowadzili do niebezpiecznej sytuacji.
Jeśli popatrzymy na to realnie, to 7-latek jest jeszcze małym dzieckiem, którego zachowania trudno przewidzieć. Większość rodziców nie będzie czuła się komfortowo, zostawiając takiego malucha samego w domu. Z drugiej strony jest to pierwszoklasista, który za zgodą opiekunów może wracać sam do domu ze szkoły, zatem przyjmuje się, że może spędzić kilka godzin sam w domu, zanim rodzice wrócą z pracy.
Z perspektywy współczesnego rodzica trudno to pojąć, jednak przepisy mówią jasno. Pierwszak jest na tyle dojrzały, że może pozostawać sam w domu i jego najbliższym otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli w tym czasie coś się wydarzy, wówczas to rodzice są odpowiedzialni za szkody wyrządzone przez dziecko. Dlatego to nie przepisy prawa, a dojrzałość powinna być dla rodziców wyznacznikiem, że możemy zostawić dziecko samo w domu. Sporą rolę odgrywają tutaj również rodzice – ich podejście do tematu. Jeśli pozostawienie dziecka samego wiąże się u Ciebie ze zbyt dużym stresem, zrezygnuj z takiego rozwiązania.
Dziecko samo w domu. Jak się do tego przygotować?
Wiesz już, od którego roku życia dziecko może zostać samo w domu. Jeśli do tego uznałaś, że jest na tyle dojrzałe i odpowiedzialne to pora rozpocząć przygotowania do tego milowego kroku w wychowaniu. Dzieci lubią się czuć dorosłe, pozostawianie im pola do wykazania się odpowiedzialnością jest bardzo ważne. Między innymi na tej podstawie budują poczucie własnej wartości. Decyzję o tym, od kiedy dziecko może samo zostać w domu, zależy od spełnienia kilku warunków. Prawny jest tutaj najmniej istotny, niewielu rodziców decyduje się na pozostawienie w domu dziecka młodszego niż 7 lat.
Skupmy się na dojrzałości dziecka – jeśli wiesz, że jest już samodzielne i w Twojej obecności nie wpada na szalone pomysły, jest to sygnał, że możecie spróbować. Jednak musi to być wspólna decyzja – musisz mieć pewność, że dziecko nie będzie bało się zostać samo w domu. Co ciekawe niektóre nastolatki odczuwają lęk i dyskomfort, gdy są same, nie wspominając o młodszych dzieciach. Dlatego, jeśli nie chcesz narażać je na traumę, porozmawiajcie o tym, jak czuje się z tym, że ma zostać samo w domu.
Podstawą przygotowania dziecka jest wyrobienie w nim nawyków, które będą wspierać jego bezpieczeństwo. Zamykanie drzwi, a przede wszystkim nieotwieranie ich osobom nieznajomym. Drugą kwestią są ogólne zasady korzystania z domowych sprzętów: kuchenki, czajnika elektrycznego czy tostera. Musisz mieć pewność, że dziecko potrafi je prawidłowo obsługiwać i wie, czego robić nie wolno.
Dziecko powinno również wiedzieć, co ma robić w sytuacjach kryzysowych. Tutaj warto podkreślić wartość dobrosąsiedzkich stosunków. Dobrze jest, jeśli w najbliższej okolicy mieszka ktoś do kogo dziecko może udać się po pomoc, zanim Ty zdążysz dojechać do domu.
Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Teraz widzisz jasno, że odpowiedź na pytanie: od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w domu, jest bardziej złożona. Sama granica wieku określona prawnie nie stanowi odpowiedzi. Dojrzałość dziecka i staranne zapewnienie mu bezpieczeństwa w domu ma ogromne znaczenie.
Twoją rolą jest dbanie o stan techniczny mieszkania tak, by nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, gdy zostawisz dziecko samo w domu. Obowiązkowa jest również lista kontaktów i najważniejszych informacji na wszelki wypadek. Dobrym miejscem na takie informacje jest kuchnia lub przedpokój – powinny znajdować się w widocznym miejscu.
Doświadczeni rodzice z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, że pewnych sytuacji przewidzieć się nie da. Nawet najgrzeczniejszym dzieciom zdarza się zrobić coś irracjonalnego. Z drugiej strony nie mamy również wpływu na czynniki zewnętrzne np. awarię pralki czy zatkaną rurę kanalizacyjną.
Dlatego podstawową formą zabezpieczenia powinny być dobrze skomponowane polisy. Ich podstawowe składniki to NNW i OC w życiu prywatnym, które obejmą ochroną wszystkich członków rodziny. Pakiet LINK4 Mama to właśnie takie uby dorastające dziecko samo w domu, musimy mieć świadomość różnych zagrożeń. Nie chodzi tylko o nieodpowiedzialne zachowanie dziecka czy nastolatka. To przede wszystkim takie sytuacje, w których pod naszą nieobecność w domu coś się zepsuje i spowoduje straty nie tylko w naszym mieszkaniu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym nie będzie chronić Twojej pociechy tylko podczas pobytu w domu. Kiedy podczas przejażdżki rowerowej zarysuje komuś auto lub przypadkiem wybije szybę piłką – ubezpieczenie pokryje także koszty naprawienia takich szkód.
Dziecko samo w domu. Kilka słów na koniec
Pozostawienie dziecka samego w domu to kolejny milowy krok w jego wychowaniu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Dla każdego dziecka i rodziców będzie to indywidualna kwestia. Dlatego nie sugeruj się radami rodziny czy nawet własnymi doświadczeniami. Potraktuj temat poważnie i dobrze przygotuj dziecko do nowego etapu w jego życiu. Zadbaj o jego bezpieczeństwo i własny spokój, wówczas będziecie mogli z powodzeniem trenować samodzielność. Sprawdź też ofertę LINK4 Mama, która zawiera wszystkie niezbędne ubezpieczenia dla Ciebie i Twojej rodziny.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl