Przedszkole to pierwszy etap edukacji Twojego dziecka i krok w kierunku samodzielności. Nie powinno się go pomijać, ponieważ przedszkole oferuje większe możliwości rozwoju niż spędzanie czasu w domu pod opieką niani lub babci. W przedszkolu dzieci uczą się zasad współżycia społecznego, przyswajają podstawową wiedzę i kształtują umiejętności, które są bardzo przydatne w szkole.

Podsumowując – podjęłaś bardzo dobrą decyzję, zapisując dziecko do przedszkola. Cokolwiek w życiu nie robimy, początki zawsze są trudne. Pierwszy dzień przedszkola nie musi taki być, wystarczy przygotować dziecko i siebie do tej małej-wielkiej zmiany. Przeczytaj nasz artykuł, dzięki poradom ekspertów i doświadczonych mam dobrze przygotujecie się na pierwszy dzień dziecka w przedszkolu.

Twoje dziecko idzie do przedszkola? To wielki dzień!

Obawiasz się, że Twój maluszek nie poradzi sobie w przedszkolu, będzie tęsknił, nie znajdzie przyjaciół? Nie martw się na zapas – dzieci mają znacznie większe zdolności adaptacyjne niż dorośli. Przede wszystkim ten proces przebiega u nich znacznie szybciej. Pierwszy dzień w przedszkolu może zacząć się łzami, tak jak kilka następnych, ale z czasem dziecko zorientuje się, że jest to przyjazne miejsce i zacznie chętnie uczęszczać na zajęcia. 

Wielu rodziców obawia się, że dziecko w przedszkolu zacznie chorować. Tak niewątpliwie będzie, ale musisz wiedzieć, że brak kontaktu z „obcymi” bakteriami i wirusami nie pomoże mu zbudować odporności. Dbaj o zdrową dietę przedszkolaka i ubranie odpowiednie do pogody. Możesz również skorzystać z dodatkowych szczepień ochronnych i stosować preparaty uodparniające.

Boisz się, że Twój aktywny kilkulatek ulegnie wypadkowi w przedszkolu lub coś zniszczy podczas zabawy? Zaufaj personelowi – Panie przedszkolanki to osoby z wykształceniem pedagogicznym, potrafią radzić sobie z gromadką rozbrykanych maluchów. Oczywiście pewnych sytuacji nie da się uniknąć – wypadki zdarzają się wszędzie. Ubezpiecz dziecko na wypadek nieszczęśliwego wypadku i wykup mu OC. Cokolwiek się wydarzy, otrzymacie wsparcie ze strony ubezpieczyciela.

pierwszy dzien w przedszkolu

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – 6 wskazówek

Mamy nadzieję, że rozwijaliśmy Twoje wątpliwości i możemy przejść do porad praktycznych. Bo zanim nadejdzie pierwszy dzień w przedszkolu, macie przed sobą okres przygotowań.

Dni otwarte w przedszkolu – nie przegapcie tego spotkania

Po opublikowaniu listy dzieci przyjętych do I grupy przedszkola organizują Dni Otwarte. Zwykle mają miejsce w miesiącach wakacyjnych, kiedy starsze dzieci nie uczęszczają do placówki. Organizowane są zabawy z paniami, dzieci oglądają placówkę. Dzięki temu Twoje dziecko będzie już znać przedszkole i zapamięta sympatyczne Panie, które będą je uczyć od 1 września.

Przygotowanie w domu

Jeśli nie będzie takiej możliwości, dużo rozmawiaj z dzieckiem na temat tego, jak wygląda przedszkole i jak dzieci spędzają tam czas. Odpowiadaj cierpliwie na wszystkie pytania i pomóż stworzyć u dziecka prawidłowy obraz tego, jak wygląda pobyt w przedszkolu. Pomogą Ci w tym książeczki, które pięknie i wprost opisują, jak wygląda pierwszy dzień w przedszkolu.

Domowy trening samodzielności

Czy wiesz, że warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola jest posiadanie przez nie pewnych umiejętności? Oczywiście są to bardzo podstawowe czynności: samodzielne korzystanie z toalety, umiejętność mycia rąk i zębów oraz samodzielne spożywanie posiłków. Dziecko powinno umieć samodzielnie lub z niewielką pomocą włożyć buty i ubrać kurtkę. Ponadto przedszkolaki sprzątają po sobie zabawki i znają zasady współżycia społecznego. Podczas wakacji zadbaj o to, by trzylatek posiadał już te umiejętności. Będzie wówczas bardziej pewny siebie i wizyta w przedszkolu nie będzie kojarzyć się dla niego ze stresem.

Pierwszy dzień w zerówce – co dziecko powinno umieć?

Jeśli przygotowujecie się na pierwszy dzień w zerówce, wymagania są naturalnie wyższe. Poza podstawowymi, które dotyczą 3-latków, dodać należy jeszcze umiejętności posługiwania się przyborami szkolnymi, w tym nożyczkami oraz samodzielne wiązanie sznurówek.

Zakupy na pierwszy dzień w przedszkolu – co zabrać?

Lista nie jest długa – dziecko będzie potrzebować tylko kilku rzeczy. Na pierwszym zebraniu, które organizowane jest przed pierwszym września, Panie podadzą dokładne wymogi placówki, wcześniej na pewno musisz kupić:

  • pantofle do przedszkola – na początku zapinane na rzepy lub wsuwane,
  • pościel i piżamę – w pierwszych grupach dzieci leżakują,
  • mały plecak na wycieczki – zadbaj, by jego konstrukcja pozwalała na samodzielne używanie go przez dziecko,
  • komplet zapasowych ubranek i bielizny na wszelki wypadek.

Weź kilka dni wolnego z pracy na czas adaptacji

Pozostawienie dziecka w przedszkolu pierwszego dnia na 8 godzin lub dłużej jest ryzykownym posunięciem. Zaleca się przeprowadzenie tygodniowej adaptacji, czyli pozostawianie dziecka w przedszkolu na trzy, cztery godziny i przedłużanie tego czasu każdego dnia. Dobrze jest, gdy jedno z rodziców jest w pierwszych dniach dyspozycyjne i może w każdej chwili odebrać dziecko. Pamiętaj, że maluch może różnie reagować na dłuższą rozłąkę i nowe miejsce.

pierwszy dzien w przedszkolu

Mama radzi mamie

Pierwszy dzień w przedszkolu napawa Cię lękiem? Nie denerwuj się – Twój maluszek na pewno świetnie sobie poradzi. Pamiętaj, by dobrze go przygotować i nie wymagać więcej niż jest w stanie udźwignąć. Mamo spokojnie – to tylko przedszkole! Jeśli wyjdzie z domu z przekonaniem, że w przedszkolu będzie super, to z pewnością nie będzie płakać w szatni. Oczywiście, jeśli tak się jednak stanie okaż mu czułość i zrozumienie. 

Pierwszy dzień przedszkola a bezpieczeństwo dziecka

Co jeszcze jest ważne, gdy czeka nas pierwszy dzień w przedszkolu? Jak przygotować dziecko na kryzysowe sytuacje? Dziecko w przedszkolu jest pod opieką nauczycieli, ale to do nas, rodziców należy odpowiednie wyłożenie dziecku kwestii bezpieczeństwa. Po pierwsze musimy dawać przykład prawidłowych zachowań, dzieci powielają schematy postępowania rodziców. Po drugie uczmy dzieci, że mają dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo swoich kolegów.

Z drugiej strony mamy świadomość, że to tylko maluchy. Nawet najgrzeczniejsze dziecko może ponieść fantazja, dlatego lepiej pogodzić się z faktem, że wypadki się zdarzają. Dziecko przebywające w placówce edukacyjnej powinno posiadać ubezpieczenie NNW. Przedszkola zwykle oferują możliwość przystąpienia do polisy grupowej. Niestety nie wszystkie oferują ochronę ubezpieczeniową przez całą dobę.

Dlatego proponujemy Ci indywidualne ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków. W pakiecie możesz mieć nie tylko wypłatę świadczeń na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu, ale również bogaty pakiet praktycznej pomocy. Między innymi całodobową infolinię pediatryczną, dopłatę do sprzętu rehabilitacyjnego czy usługę dostarczenia leków pod wskazany adres. Jako mama możesz rozważyć również wykupienie polisy OC w życiu prywatnym, która zabezpieczy Cię przed finansowymi konsekwencjami szkód, wyrządzonych osobom trzecim przez Twoje dziecko.

pierwszy dzien w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu? Podsumowanie

Wiesz już jak przygotować dziecko na pierwszy dzień przedszkola i z nadzieją patrzysz w przyszłość. Najważniejsze to nie powodować u malucha niepotrzebnego stresu i zadbać o jego samodzielność. Przedszkole to będzie piękne doświadczenie, które daje dobre podstawy do dalszej nauki. Abyś mogła skupić się wyłącznie na ważnych aspektach wychowania dziecka, proponujemy Ci wsparcie w postaci ubezpieczenia dla mam LINK4 Mama – znajdziesz tu polisy dla Ciebie i Twoich najbliższych. 


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.