Jesteś rodzicem? Więc dobrze wiesz, jak wiele niespodziewanych wydarzeń może oderwać Cię od pracy. Jednym z rozwiązań, które mogą okazać się przydatne, jest urlop wychowawczy. Kto może z niego skorzystać? W jakich sytuacjach? I ile dni możesz spędzić poza biurem? Wyjaśniamy.
Komu przysługuje urlop wychowawczy. I co to jest?
Po urodzeniu noworodka każda matka ma prawo do tzw. urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar wynosi od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby urodzonych maluszków. Pierwsze 14 tygodni przysługuje wyłącznie matce, pozostałe rodzice mogą podzielić w dowolny sposób. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego masz prawo do urlopu rodzicielskiego, który trwa 32–34 tygodnie. Możesz spędzić go wspólnie z drugim rodzicem, gdyż dni urlopu rodzicielskiego się sumują. Po tym okresie, jeśli chcesz pozostać z dzieckiem w domu lub z innego powodu nie chcesz kontynuować obowiązków zawodowych, możesz wykorzystać urlop wychowawczy.
Wymiar urlopu wychowawczego określa art. 186 Kodeksu pracy. Podstawą do jego otrzymania jest minimum 6-miesięczny okres zatrudnienia w pełnym lub częściowym wymiarze godzin na etacie. Urlop wychowawczy przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wniosek o urlop wychowawczy powinien zostać złożony do 21 dni przed planowanym terminem jego rozpoczęcia, a pracodawca nie może go odmówić. Co także ważne, możesz w tym okresie złożyć wypowiedzenie, ale nie możesz zostać zwolniona.
Czy urlop wychowawczy jest płatny?
Jeśli planujesz przerwę w pracy i zastanawiasz się, czy urlop wychowawczy jest płatny, musisz pamiętać, że jest to jedyny z urlopów dla rodziców, w którego trakcie nie będziesz otrzymywać stałych wpływów na konto. O ile podczas urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego przysługuje Ci odpowiedni zasiłek, którego wysokość jest uzależniona od opłacanych składek, na czas urlopu wychowawczego warto z wyprzedzeniem przygotować się finansowo.
Świadczeniem, które może CI pomóc, gdy nie pracujesz i opiekujesz się maleństwem, jest zasiłek rodzinny oraz dodatek do zasiłku rodzinnego. Może go otrzymać osoba pobierająca zasiłek rodzinny, jeśli korzysta z urlopu wychowawczego w stałej wysokości 400 zł. Sam zasiłek rodzinny przysługuje tym rodzicom, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 674 zł. Dodatkowym wsparciem może być także dodatek dla samotnej matki, z tytułu samodzielnej opieki nad niemowlęciem.
Zanim zdecydujesz się na urlop wychowawczy, musisz pamiętać, że jest to Twój przywilej, a nie obowiązek. Dlatego warto dostosować wymiar urlopu wychowawczego do Twojej sytuacji rodzinnej i planów zawodowych. Twój maluszek może w tym okresie na spokojnie rozpocząć adaptację w żłobku, możecie także wykorzystać ten czas na zaległe wakacje. To okazja do rozwijania kompetencji zawodowych lub osobistych pasji.
Urlop wychowawczy. Ile trwa?
Określony w Kodeksie Pracy wymiar urlopu wychowawczego przysługuje łącznie obojgu rodzicom i wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Każdy z rodziców ma wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden z rodziców nie żyje, drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska lub został jej pozbawiony albo uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu. Inaczej niż w przypadku urlopu macierzyńskiego, wymiar urlopu wychowawczego nie zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Co ciekawe, oboje rodziców mogą skorzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie, jednak wówczas wykorzystane miesiące liczą się podwójnie.
Niewątpliwą zaletą urlopu wychowawczego jest możliwość podzielenia go na kilka, maksymalnie 5 części. Kodeks pracy nie określa minimalnego lub maksymalnego czasu jego trwania. Warto też pamiętać, że liczba niewykorzystanych bezpośrednio po urlopie macierzyńskim części urlopu rodzicielskiego pomniejsza proporcjonalnie liczbę części urlopu wychowawczego.
Jeśli początkowo zdecydowałaś się na krótszy okres trwania urlopu wychowawczego, możesz wnioskować o jego przedłużenie. Ostatnim dniem wykorzystywania urlopu wychowawczego jest ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym dane dziecko skończyło 6 lat. Z prośbą o przedłużenie urlopu wychowawczego powinnaś wystąpić najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem okresu, na jaki został udzielony urlop wychowawczy na podstawie pierwszego wniosku. Dokument powinien zostać złożony w formie pisemnej, z podaniem początku przedłużenia urlopu. Możesz go wycofać do 7 dni przed rozpoczęciem wnioskowanego kolejnego okresu urlopu wychowawczego.
Mama radzi mamie
Urlop wychowawczy może okazać się idealnym czasem na odrobinę odpoczynku podczas opieki nad maleństwem. Niektóre mamy łączą ten okres z poszukiwaniem nowej pracy, szkolą się lub po prostu odsypiają nieprzespane miesiące, które spędziły na karmieniu i opiece nad niemowlęciem. Być może podczas urlopu wychowawczego uda Ci się w łagodny sposób wprowadzić swoją pociechę w świat żłobka i nową grupę rówieśniczą. Pamiętaj, że to Twój czas i masz prawo decydować, jak chcesz go wykorzystać.
Czy na urlopie wychowawczym można pracować?
Brak stałych dochodów podczas urlopu wychowawczego może skłaniać mamę do podjęcia pracy zawodowej. Odpowiedź, czy na urlopie wychowawczym można pracować, jest prosta – jak najbardziej. Dopuszczalna jest praca na rzecz dotychczasowego lub nowego pracodawcy, a także rozpoczęcie nowej działalności.
Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest dalsze sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że bez problemu możesz poświęcić np. 2–3 godziny w ciągu dnia, pracując na podstawie umowy o dzieło, co może dodatkowo dać Ci sposobność oderwania się od rodzicielskich obowiązków i dać poczucie wytchnienia.
Pamiętaj także, że czas trwania urlopu wychowawczego wliczany jest do stażu pracy, od którego zależą przysługujące Ci uprawnienia.
Urlop wychowawczy. Kilka słów na koniec
Urlop wychowawczy to czas, który możesz wykorzystać na odpoczynek, rozwój czy dodatkową opiekę nad dzieckiem. Sytuacja każdej z mam jest inna, jednak warto wiedzieć, że na wypadek niespodziewanej choroby czy innej sytuacji możesz skorzystać z dodatkowych dni wolnych.
Oprócz znajomości przysługujących Ci przywilejów zadbaj także o kompleksową ochronę dla Ciebie i dziecka. Narodziny maluszka i czas opieki nad nim wymagają od rodziców dużo siły i przeorganizowania dotychczasowego planu dnia. Bywa, że w natłoku obowiązków i w obliczu nowych wyzwań młoda mama nie ma czasu na dotychczasowe przyjemności, działa pod presją czasu i zapomina o dbaniu o siebie.
Jako najważniejszy opiekun swojego szkraba musisz pamiętać, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są równie ważne, jak praca i obowiązki zawodowe. Dzięki ubezpieczeniu w LINK4 zapewniasz sobie szeroki i sprawdzony pakiet ochronny. W zależności od wybranej polisy możesz korzystać, świadczeń zdrowotnych, pomocy prawnej, otrzymać sprzęt rehabilitacyjny czy wsparcie w dopełnianiu obowiązków domowych na czas nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku
W LINK4 staramy się wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom, byś mogła bez stresu poświęcić każdą chwilę na opiekę nad dzieckiem. Zdecyduj się na niezawodne ubezpieczenie dla mamy i bądź pewnym wsparciem dla swojej pociechy w drodze do dorosłości!
Szczegółowe informacje sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl