W góry z małym dzieckiem? Dla naszych mam i babć taka eskapada byłaby nie do pomyślenia. Dziś jest inaczej – szereg udogodnień dla rodziców z małymi dziećmi i lepsze warunki podróżowania pozwalają nam na większą swobodę. Nie mówimy oczywiście o zimowej wspinaczce wysokogórskiej czy pokonywaniu trudnych tras z maluszkiem w nosidełku. Pomożemy Ci zorganizować rodzinny wypad w góry, podczas którego wszyscy będziecie się dobrze bawić. Nie musicie rezygnować ze swoich pasji dlatego, że Wasza rodzina powiększyła się. Trzeba tylko zmienić podejście do wyboru tras i przygotować się na to, że poza podziwianiem krajobrazów będziecie mieć jeszcze inne obowiązki.
W góry z niemowlakiem – czy to dobry pomysł?
Tak, pod warunkiem że wszystko będzie doskonale przygotowane i zaplanowane. Rodzinne spacery po lesie to przede wszystkim świeże powietrze i kontakt z naturą. Maluchy tego potrzebują i nic nie stoi na przeszkodzie by zażywały tych zdrowych przyjemności w górach. Bez względu na to, czy będzie to jednodniowa wycieczka, czy rodzinne wakacje – potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i nastawienie na bezpieczną aktywność. W polskich górach mamy spory wybór szlaków – wiele jest takich, które można pokonać w maluchem.
Jeśli rozważasz wyprawę w góry z małym dzieckiem musisz zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. To Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo malucha, którego organizm jest inny niż Twój. Warunki, które dorośli akceptują mogą być niebezpieczne dla niemowlęcia. Druga kwestia to obowiązki – malucha trzeba nieść, do tego mamy spory bagaż jego akcesoriów. Samotny wyjazd w góry z niemowlakiem nie będzie przyjemna i może być niebezpieczna. Dlatego na taką wycieczkę powinny wybrać się dwie dorosłe osoby. Co więcej, obie muszą być kondycyjnie przygotowane do tego wyzwania.
Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na fakt, że świeżo upieczona mama również nie powinna uprawiać ciężkich aktywności. Na hiking, czyli piesze wędrówki w zróżnicowanym terenie można się zdecydować na kilka miesięcy po porodzie. Możesz jechać w góry z 4–miesięcznym dzieckiem, ale tylko wtedy, gdy ginekolog potwierdzi zakończenie połogu. Nawet jeśli jesteś pełna energii i czujesz się doskonale, musisz pamiętać, że ciąża, poród i karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu. Trzeba dać mu czas na spokojną i naturalną regenerację, by uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości.
Wycieczka z niemowlakiem w góry
Kiedy jedziesz w góry z małym dzieckiem spontaniczna wycieczka nie wchodzi w grę. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie i skrupulatne planowanie na kilka dni wstecz. Poniżej znajdziesz podpowiedzi dotyczące najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać.
Wybór bezpiecznej trasy na wyjazd w góry z niemowlakiem
Szlaki bywają różne, na szczęście dziś można kierować się nie tylko kolorem oznaczeń, ale również informacjami zamieszczonymi w internecie. Bez problemu znajdziesz informacje na temat tego czy ścieżka jest na tyle szeroka, by przejechać wózkiem i czy po drodze nie czekają na Ciebie przeszkody w postaci lichych mostków nad strumieniami. Jeśli planujesz wyjazd w góry z niemowlakiem, prawdopodobnie przed urodzeniem dziecka trekking był dla Ciebie sposobem na aktywne spędzanie czasu. Na pierwszy wyprawy wybierzcie trasę, którą dobrze znasz lub taką, którą polecają inni rodzice z małymi dziećmi.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór trasy nie dłuższej niż około dwie godziny w jedną stronę. Co więcej, trzeba sprawdzić, czy po drodze lub na finiszu mamy schronisko z bazą gastronomiczną. W takim miejscu można maluszka przewinąć i w spokoju nakarmić.
Bez względu na stopień trudności trasy należy sprawdzić prognozę pogody. Jeśli zapowiada się na deszcz lub opady śniegu wycieczkę w góry z małym dzieckiem trzeba odłożyć na inny termin.
Transport dla malucha – wózek, chusta czy nosidełko?
Kilkumiesięczne niemowlę nie pójdzie samo – trzeba je transportować. Wózek sprawdzi się tylko na szerokich i stosunkowo płaskich szlakach. Musisz mieć również pewność, że po drodze nie czekają Cię niespodzianki w postaci przeszkód dla wózka. Jakie są zalety wędrowania z wózkiem? Możesz dokładnie otulić malucha, gdy zrobi się chłodno lub wygodnie przebrać go w każdej chwili. Jednak musisz zwrócić uwagę na to, czy Twój wózek jest odpowiedni na leśne ścieżki. Powinien posiadać amortyzatory i pompowane koła, które niwelują nierówności.
Chusta jest odpowiednia dla najmłodszych – dziecko jest cały czas przy Tobie, ale masz przy tym wolne ręce. Niestety chusta jest tylko kawałkiem tkaniny, w razie upadku nie chroni dziecka w żaden sposób.
Na kilkugodzinne wędrówki z maluchem w wieku żłobkowo – przedszkolnym również warto mieć wózek lub nosidełko. Nosidła turystyczne mają stelaże i specjalnie wyprofilowane szelki, które odciążają kręgosłup rodzica. Możesz je dopasować do wieku maluszka i wygodnie transportować w nim nawet dwulatka, który zmęczył się marszem.
Z niemowlakiem w góry – co spakować?
Bez względu na pogodę, trzeba mieć ze sobą zapas ubranek na zmianę. Do tego coś ciepłego i chroniącego przed wiatrem. Czapeczka i rękawiczki również mogą się przydać. Pamiętaj, że niemowlę się nie rusza tak intensywnie podczas marszu i kiedy Tobie będzie ciepło – maluszek może marznąć. Koniecznie zabierz pelerynę przeciwdeszczową lub osłonę, jeśli jedziecie z wózkiem.
Do tego zestaw pieluszek i kosmetyków niezbędnych do przewijania niemowlaka. Przyda się również składany przewijak – nie zajmuje wiele miejsca, a z pewnością pomoże Ci w zabiegach pielęgnacyjnych w plenerze. Starsze dzieci i niemowlęta niekarmione piersią powinny mieć zapewniony zapas wody i przekąsek.
Bezpieczny wyjazd w góry z niemowlakiem
Zadbaliśmy już o komfort malucha, teraz pora na kilka słów o bezpieczeństwie. Uprawianie zdrowej aktywności rodzinnej jest godne pochwały, nawet jeśli starsze pokolenie uważa inaczej. W końcu „czym skorupka za młodu nasiąknie”... Wyjazd w góry z niemowlakiem wymaga przegotowania również na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Cała rodzina – w tym maluszek, powinny posiadać polisy ubezpieczeniowe. NNW dla aktywnej rodziny to podstawa. Pakiet ubezpieczeń, który pozwala ubezpieczyć dziecko od pierwszego dnia życia to Dziecko w ramach LINK4 Mama. Warto zapoznać się z ofertą tych ubezpieczeń, ponieważ zostały stworzone z myślą o rodzinie i jej potrzebach. Każdy z pakietów może zawierać nie tylko podstawę, czyli świadczenie po nieszczęśliwym wypadku, ale również bardzo przemyślany Assistance, w skład którego wchodzi na przykład całodobowa infolinia medyczna (Assistance Zdrowie), czy usługa dostarczenia lekarstw (Assistance Szybka Pomoc). Więcej dowiesz się na stronie https://link4mama.pl/produkty/dziecko lub od naszych doradców.
Zakończenie: W góry z niemowlakiem. Podsumowanie
Nawet jeśli słyszysz, że wycieczka w góry z 4-miesięcznym dzieckiem to nieodpowiedzialny pomysł, nie daj się przekonać. Na odpowiednio dobranej trasie i z odpowiedzialnymi rodzicami Twojemu maluszkowi nic nie grozi. Oczywiście poza dużą dawką witaminy D ze słońca i świeżego powietrza pachnącego lasem.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach dostępne w OWU na stronie www.link4mama.pl