Szalone zabawy z rówieśnikami, jazda na łyżwach, ćwiczenia sportowe, harce na hulajnodze – to tylko niektóre czynności, które zwiększają prawdopodobieństwo urazów. Niestety nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń. Warto jednak wiedzieć, jak zachować w takich sytuacjach. Wybity ząb u dziecka wcale nie musi oznaczać bólu, kosztów i nerwów – są sposoby na to, jak zaradzić tej nieprzyjemnej sytuacji.
Wybity ząb u dziecka. Co robić?
Wybity ząb mleczny lub stały stanowi ogromne przeżycie dla malucha, jednak to Ty, jako rodzic, musisz odpowiednio zareagować. W pierwszej kolejności warto uspokoić pociechę. Sprawdź, też czy dziecku krwawią dziąsła. Jeżeli tak, zatamuj ranę za pomocą czystej gazy lub wacika. Rozejrzyj się wokoło, aby znaleźć złamany fragment. Dalsze postępowanie zależy od rodzaju ubytku.
Wybicie zęba stałego u dziecka
Ukruszony ząb u dziecka wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Co zrobić w takiej sytuacji? Zacznij od zabezpieczenia zęba w celu jego przetransportowania. Pamiętaj, by złapać go za koronę (w przeciwnym razie prawdopodobnie dojdzie do obumarcia tkanki w ozębnej). Musisz również przechowywać złamany fragment w odpowiednim środowisku (np. w ślinie malucha, roztworze wody i soli fizjologicznej lub w mleku). Nie próbuj samodzielnie umieszczać zęba w dziąśle, bo uszkodzisz jego korzeń, a dodatkowo sprawisz maluchowi ból.
Im szybciej dotrzesz do specjalisty i przekażesz mu wybity ząb, tym większa szansa na przeprowadzenie udanego zabiegu. Najlepiej dostać się do dentysty w ciągu godziny od zajścia.
Wybity ząb mleczny u dziecka
Wybity mleczak dostarcza mniej powodów do zmartwień – na jego miejscu z czasem wyrośnie ząb stały. Nie oznacza to jednak, że możesz bagatelizować tę sprawę. Uraz zwiększa prawdopodobieństwo martwicy miazgi lub pojawienia się stanów zapalnych. Dentysta musi więc sprawdzić, czy wybity ząb mleczny nie spowodował dodatkowych uszkodzeń.
Pamiętaj, że utrata mleczaka na długo przed pojawieniem się stałego uzębienia wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Do najpoważniejszych zaliczają się m.in. nieprawidłowy wzrost szczęki, wady wymowy, zaburzony rozwój w obrębie wyrostków zębodołowych. W przyszłości może dojść do nieprawidłowości zgryzu, co spowoduje większe ryzyko próchnicy.
Wybity ząb u dziecka. Czy można go uratować?
Jeśli uda Ci się dostarczyć wybity ząb do stomatologa, masz ogromne szczęście. Istnieje duża szansa, że uda się uzupełnić luki. Ząb powinien być jednak nienaruszony. Dentysta musi tylko sprawdzić, w jakim stanie są kości i korzeń. Po pozytywnej weryfikacji przeprowadza replantację. Następnie unieruchamia ząb przy użyciu specjalnych szyn. Czasem specjalista decyduje się na podanie antybiotyku, by zminimalizować ryzyko infekcji.
Po zakończonym zabiegu pozostaje już tylko czekać, aż korzeń się zrośnie. Z reguły zajmuje to około miesiąc. W tym czasie pilnuj, aby dziecko szczególnie dbało o zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Podawaj mu posiłki składające się z miękkich składników. Wyjaśnij również, że trzeba bardzo uważać podczas przeżuwania pokarmów. Najlepiej gryźć stroną, która nie jest obciążona.
Po 3-4 tygodniach zgłoś się na kontrolę. Stomatolog sprawdzi, czy wybity ząb u dziecka udało się poprawnie umieścić w zębodole. Jeżeli wszystko przebiega zgodnie z założeniami, ściągnie szyny. Na tym jednak wizyty w gabinecie dentystycznym się nie kończą. Pociecha musi zostać pod stałą opieką specjalisty. Trzeba bowiem weryfikować, czy nie pojawiają się powikłania (np. w postaci uszkodzenia tkanki zębowej). W niektórych sytuacjach podejmuje się leczenie kanałowe.
Jeżeli replantacja się nie powiedzie, puste przestrzenie trzeba będzie uzupełnić w inny sposób. Najczęściej stosuje się protezy lecznicze lub mosty protetyczne. Takie postępowanie jest niezbędne w celu wyeliminowania wad zgryzu w przyszłości.
Złamany ząb u dziecka. Odszkodowanie
Jak reagować na złamany ząb u dziecka? Odszkodowanie z ubezpieczenia to pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy. Leczenie stomatologiczne wiąże się najczęściej z dużymi kosztami, dlatego koniecznie sprawdź, czy wykupiona przez Ciebie polisa obejmuje tego typu zdarzenia. W ten sposób unikniesz niespodziewanych wydatków.
Doskonałym rozwiązaniem jest pakiet NNW oferowany w ramach LINK4 Mama. Nasze towarzystwo ubezpieczeniowe w razie problemów z wybitymi zębami u dziecka wypłaci należne odszkodowanie, dzięki któremu pokryjesz koszty wizyt u specjalisty.
Co zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie za złamany ząb? Skontaktuj się z naszymi doradcami ubezpieczeniowymi. Możesz osobiście odwiedzić jeden z najbliższych oddziałów lub zadzwonić na infolinię. Pamiętaj, aby przygotować numer polisy i niezbędne dokumenty. To znacznie usprawni przejście przez procedurę związaną z przyznaniem świadczenia finansowego.
Żeby uzyskać odszkodowanie za złamany ząb potrzebne będą następujące informacje:
- data zajścia,
- okoliczności zdarzenia (np. zajęcia wychowania fizycznego, zabawy z rówieśnikami podczas przerwy),
- dane osobowe dziecka oraz osoby zgłaszającej wypadek,
- kopia legitymacji szkolnej,
- dokumentacja medyczna związana z udzieloną pomocą, np. odpis kartoteki medycznej,
Wybity ząb u dziecka. Kilka słów na koniec
Złamany lub ukruszony ząb u dziecka stanowi poważny problem. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na replantację, czyli ponowne umieszczenie zęba na miejscu (o ile nie jest on uszkodzony). Żeby jednak zabieg się powiódł, trzeba szybko zgłosić się do specjalisty. Również wybity mleczak wymaga konsultacji. Stomatolog sprawdza, czy uraz nie wywołał głębszych zmian, np. związanych z uszkodzeniem miazgi zębowej.
Do wypadków wśród uczniów może dojść w każdym momencie. Wiele z nich zdarza się na terenie szkoły lub podczas wakacji. Z reguły takie wydarzenia wiążą się z dużymi wydatkami – trzeba pokryć koszty leczenia, czasem niezbędne jest wykupienie lekarstw, a nawet hospitalizacja. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami, wykup ubezpieczenie NNW w ramach LINK4 Mama. W ten sposób w razie nieprzewidzianych okoliczności otrzymasz od nas potrzebne środki oraz fachową i szybką pomoc. Chcesz poznać szczegóły naszej polisy? Skontaktuj się z doradcami lub oblicz składkę za pomocą precyzyjnego kalkulatora!
Dotyczy produktu NNW, który wchodzi w zakres ubezpieczenia Dziecko. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU Dziecko dostępnym na www.link4mama.pl