W Polsce opieka okołoporodowa skupia się na lekarzu, a to błąd. W innych krajach największą rolę w prowadzeniu ciąży ma położna. To wykwalifikowana pielęgniarka, która odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące porodu i połogu, będzie służyć pomocą i radą.
Wiele przyszłych mam w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jak faktycznie wygląda wsparcie ze strony położnej. Znajdą ogólne zasady, które mówią, że taki pracownik środowiskowy pojawi się w ich domu po porodzie, wypełni dokumenty i na tym jego praca się zakończy. Nie tak to jednak powinno wyglądać, dlatego wybór położnej środowiskowej to dla przyszłej mamy bardzo ważny krok.
Wybór położnej – kiedy jest na to najlepszy moment?
Każdej przyszłej mamie przysługuje bezpłatna pomoc położnej środowiskowej – przed porodem i w połogu. Dlatego nie warto odkładać tak istotnej kwestii, jak wybór położnej. Kiedy warto o tym pomyśleć? Zgodnie z przepisami już od 21. tygodnia ciąży przysługują Ci bezpłatne wizyty położnej środowiskowej.
W polskim systemie zdrowotnym obowiązuje rejonizacja, zatem położna środowiskowa, która będzie się Tobą opiekować, zatrudniona jest w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Początek drugiego trymestru ciąży to najlepszy moment, by zatroszczyć się o taką opiekę. Położna środowiskowa będzie spotykać się z Tobą raz w tygodniu od 21. do 31. tygodnia ciąży.
Spotkania z położną środowiskową mają charakter edukacyjny. Przyszłe mamy mają wiele pytań i wątpliwości, a położna środowiskowa chętnie powinna pomóc Ci je rozwiać. Ciążowe dolegliwości bywają zaskakujące dla młodych mam, a położne środowiskowe są skarbnicą prostych wskazówek na rozwiązanie tych problemów. Zatroszczą się również o to, abyś była dobrze przygotowana do porodu. Te spotkania można śmiało porównać do indywidualnych zajęć szkoły rodzenia.
Pamiętaj, że jeśli sama nie zatroszczysz się o formalności, wybór położnej środowiskowej nie będzie zależał od Ciebie. System wytypuje pielęgniarkę, która skontaktuje się z Tobą dopiero po porodzie.
Jeśli wybierzesz położną jeszcze w ciąży, możesz liczyć na to, że położna środowiskowa po porodzie pomoże Ci w pierwszych zabiegach pielęgnacyjnych maluszka. Będzie wsparciem podczas kryzysów laktacyjnych i kolek. Taka pomoc z pewnością przyda się każdej świeżo upieczonej mamie. Warto z niej skorzystać, również ze względu na to, że położna pomoże Ci właściwie zadbać o Twoje ciało, które po ciąży i porodzie będzie wracać do „normalnego” trybu działania.
Wybór położnej środowiskowej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Pomoc położnej środowiskowej obejmuje świadczenia edukacyjne, diagnostyczne, pielęgnacyjne i lecznicze. Takie wsparcie przydaje się każdej przyszłej mamie i z pewnością warto z niego skorzystać. Ze względu na zakres obowiązków, wybór położnej w ciąży powinien być dobrze przemyślany. Jak znaleźć osobę, która będzie mieć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje?
Po pierwsze powinna to być osoba pracująca w Twojej okolicy, dzięki temu dojazdy nie będą uciążliwe – dla Ciebie i dla niej. Najszybciej znajdziesz położną za pośrednictwem portali internetowych prowadzących spis placówek POZ. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „położna POZ” i nazwy swojej miejscowości otrzymasz listę miejsc, w których pracują położne środowiskowe w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po uzyskaniu danych kontaktowych, wystarczy tylko zadzwonić do przychodni i dopytać o szczegóły.
Aby zapisać się do konkretnej osoby, trzeba wypełnić i złożyć deklarację w placówce. Zanim to zrobisz, dowiedz się od koleżanek mieszkających w okolicy, a będących już mamami, do kogo warto się zapisać. Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby Ci udzielić takich informacji, sprawdź opinie w Internecie.
Każda położna środowiskowa ma kwalifikacje zawodowe do wykonywania zawodu, jednak jak w każdej branży są osoby, które wykonują swoją pracę z większym i mniejszym zaangażowaniem. Położne środowiskowe, które realizują się w pomocy przyszłym mamom z pasją, są bardzo doceniane i polecane. Warto odwiedzić fora i grupy dla przyszłych mam w mediach społecznościowych. Z pewnością znajdziesz tam informacje o tym, jak pracują położne z Twojej okolicy.
Deklaracja wyboru położnej środowiskowej
Jeśli dokonałaś wyboru położnej środowiskowej, powinnaś udać się do placówki, w której pracuje. Tam dostępna jest deklaracja wyboru położnej – to dokument podobny do tego, który wypełniałaś, wybierając lekarza rodzinnego. Jeśli chcesz wypełnić dokument w domu i dostarczyć do placówki, wejdź na stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia, pobierz druk, wydrukuj i wypełnij zgodnie z instrukcją. Aby to zrobić, wystarczą Ci podstawowe dane osobowe – adres do korespondencji i PESEL.
Deklaracja wyboru położnej środowiskowej zawiera pytanie o tym, który raz wypełniasz ten dokument. To ważne, ponieważ bezpłatnie możesz trzykrotnie dokonać zmiany położnej. Jeśli będziesz wypełniać deklarację po raz czwarty – uiścisz opłatę w wysokości 80 zł.
Wypełniony przez Ciebie dokument z przychodni trafi do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na tej podstawie będziesz mogła skorzystać z bezpłatnej pomocy położnej środowiskowej w ciąży i po porodzie.
W tym momencie należy wyjaśnić różnicę pomiędzy położną środowiskową a położną, która będzie obecna przy porodzie. Zwykle podczas porodu przyszłymi mamami opiekuje się personel oddziału położniczego. W niektórych placówkach dozwolone jest, by podczas porodu obecna była wskazana przez pacjentkę pielęgniarka. Jednak najczęściej lekarze wolą pracować z personelem oddziałowym.
Zatem deklaracja wyboru położnej środowiskowej nie jest jednoznaczna z wyborem pielęgniarki do porodu. Położna środowiskowa to wsparcie, z którego możesz i powinnaś skorzystać poza szpitalem w czasie ciąży i w połogu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przejść przez ten okres bez zbędnych lęków i z fachową pomocą.
Już wiesz, jak wybrać położną środowiskową
Podsumujmy najważniejsze informacje – położna środowiskowa to pielęgniarka, która pomaga ciężarnym i młodym mamom przed i po porodzie. Prawidłowo wypełniona i złożona deklaracja wyboru położnej środowiskowej uprawnia każdą ubezpieczoną kobietę w ciąży do takiej pomocy. Wybór położnej w ciąży warto zaplanować na początku drugiego trymestru – wówczas już od 21. tygodnia ciąży, co tydzień możesz spotykać się z doświadczonym pracownikiem.
Spotkania przygotują Cię do rozwiązania, pielęgniarka będzie również na bieżąco kontrolować Twój stan zdrowia. Położna środowiskowa po porodzie służy radą i pomocą dla mamy karmiącej i w połogu. Jest również wsparciem podczas pierwszych tygodni życia maluszka.
Zdajemy sobie sprawę, że bycie mamą jest najważniejszą rolą w życiu każdej kobiety. Dlatego oferujemy Ci pomoc – ubezpieczenie LINK4 Mama i Tata. W pakiecie zawarliśmy wiele usług w ramach Assistance. Sprawdź, jakie wsparcie możemy Ci zaoferować na każdym etapie Twojej rodzicielskiej drogi.
Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl