Wyprawka do szpitala to wszystkie niezbędne rzeczy, które powinnaś mieć ze sobą dla siebie i maluszka. Lista rzeczy dla noworodka i mamy jest długa, dlatego przygotuj torbę lub walizkę na wszystko, czego będziecie potrzebowali przez kilka pierwszych dni po porodzie. Spędzicie je w szpitalu, dlatego powinnaś zabrać ze sobą całkiem sporo rzeczy.
Wyprawka do szpitala – kiedy należy zacząć ją skompletować?
Drugi trymestr ciąży to dobry moment na skompletowanie rzeczy niezbędnych dla Ciebie i robienie pierwszych zakupów dla maluszka. Po pierwsze dlatego, że Twój organizm właśnie wszedł w tryb wicia gniazda – mdłości i zmęczenie ustąpiły, a Ty jesteś pełna energii do działania.
Druga strona medalu to względy praktyczne – wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka powinna być gotowa już na początku trzeciego trymestru. Nie każda ciąża kończy się w terminie i choć nie jest to najszczęśliwszy z możliwych scenariuszy, to warto być przygotowanym również na taki rozwój wypadków.
W grę wchodzi również aspekt psychologiczny. Dla młodej mamy poród jest stresującym wydarzeniem. Przygotowanie choćby wyprawki i skompletowanie dokumentów jak należy, sprawi, że będziesz mieć poczucie kontroli. Świadomość, że przygotowałaś się najlepiej, jak to było możliwe, z pewnością zmniejszy lęk przed tym, co nastąpi w najbliższym czasie.
Wyprawka dla mamy do szpitala – o czym powinnaś pamiętać?
Po pierwsze, sprawdź na stronie swojego szpitala, jakie są tamtejsze warunki i wymagania. Każda placówka oferuje coś innego. Aby pomóc Ci w pakowaniu, przygotowaliśmy listę. To przykładowa wyprawka do szpitala dla mamy – znajdziesz tu wszystkie rzeczy niezbędne przed, podczas i po porodzie.
Dokumenty i wyniki badań do szpitala – tego nie możesz zapomnieć:
- dowód osobisty (z aktualnym nazwiskiem, ew. akt ślubu);
- NIP pracodawcy lub własny (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą);
- karta ciąży;
- Oryginalny wynik badania grupy krwi;
- przy ujemnym czynniku Rh u matki – poziom przeciwciał anty-Rh;
- HBS (badanie zrobione po 32. tygodniu ciąży);
- WR (robione dwukrotnie: na początku i pod koniec ciąży);
- USG ciążowe: ostatnie z III trymestru, a najlepiej wszystkie;
- ostatnia morfologia i badanie moczu;
- wynik badania na obecność HIV;
- posiew z pochwy w kierunku GBS (Streptococcus agalactiae, czyli badanie GBS);
- inne wyniki badań ciążowych i konsultacji np.: okulistyczna, kardiologiczna; ortopedyczna, jeśli są one wskazaniem do cięcia cesarskiego;
- jonogram (sód i potas) i koagulogram (INR, APTT) – potrzebny w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Należy wykonać go 4-5 dni przed planowanym zabiegiem.
Wyprawka do szpitala – poród:
- 1-2 koszule nocne lub dłuższe T-shirty - najlepiej takie, których nie będzie żal wyrzucić;
- szlafrok (może być rozpinana bluza);
- klapki (z materiału, który łatwo wyczyścić, gdyby poplamiły się krwią);
- ciepłe skarpetki;
- chusteczki (jednorazowe i nawilżane);
- pielucha tetrowa do przecierania twarzy;
- niegazowana woda mineralna;
- coś do jedzenia: herbatniki, banany, czekolada – jeśli planowane jest cięcie cesarskie to wręcz odwrotnie, trzeba powstrzymać się od jedzenia na ok. 6 godzin przed zabiegiem.
Wyprawka do szpitala dla mamy:
- 2 koszule z rozcięciem do karmienia piersią;
- 5 par majtek poporodowych (najlepiej siatkowych);
- wysokie majtki na wyjście ze szpitala (żeby nie uciskały rany, jeśli miałaś cesarkę);
- przybory toaletowe (dezodorant, szczoteczka do zębów, pasta, żel do mycia, szampon, szczotka do włosów);
- klapki pod prysznic;
- 2 ręczniki;
- 20 podkładów poporodowych;
- miękki papier toaletowy;
- biustonosze do karmienia;
- wkładki laktacyjne;
- telefon komórkowy i ładowarka – ewentualnie słuchawki;
- ubranie na wyjście – coś luźnego, na przykład z ok. 5. miesiąca ciąży.
Wyprawka do szpitala dla noworodka
Lista rzeczy dla noworodka jest równie długa. Pamiętaj, że wyprawka do szpitala dla noworodka powinna zawierać ubranka w odpowiednim rozmiarze. Z doświadczenia podpowiadamy, że lepiej zabrać za duże, niż za małe rzeczy. Wynik ostatniego USG będzie stanowił podpowiedź – zapytaj lekarza, jak ocenia wagę maluszka. Jeśli będzie to 4 kg lub więcej, startuj od rozmiaru na 62 cm. Podobnie postępuj z rozmiarem pieluszek – tych najmniejszych możesz potrzebować niewiele, dlatego lepiej nie robić szalonych zapasów.
Wyprawka dla noworodka do szpitala – lista przykładowa:
- 20-30 pieluszek jednorazowych;
- paczka chusteczek nawilżanych;
- krem przeciw odparzeniom;
- ubranka dla noworodka: 3 body rozpinane na całej długości, 3 pary śpioszków (lub 3 pajacyki);
- 2 bawełniane czapeczki – najlepiej bezszwowe;
- 2 pary skarpetek;
- rękawiczki „niedrapki” - maluszek urodzi się z długimi paznokciami i może się podrapać;
- rożek, otulacz lub kocyk;
- ręcznik z kapturkiem;
- 4 pieluchy tetrowe;
- płyn myjący polecany od 1. dnia życia dziecka;
- ubranka na wyjście dla dziecka, odpowiednie do pory roku.
Oczywiście, jeśli Wasz pobyt w szpitalu się przedłuży, będziesz musiała korzystać z regularnych dostaw pieluszek i czystych ubrań. Zwykle pobyt po porodzie ogranicza się do dwóch dni, ale po cięciu cesarskim jest to minimum trzy doby. Czasem bywa, że powrót do domu powstrzymuje oczekiwanie na wyniki badań lub żółtaczka fizjologiczna u maluszka.
Wyprawka do szpitala – tego nie pakuj!
Powyższe listy rzeczy to niezbędne minimum, przy którym powinnaś pozostać. Wyprawka dla mamy do szpitala powinna być skompletowana rozsądnie. Po pierwsze dlatego, że nie będziesz mieć do dyspozycji wiele przestrzeni, po drugie – bo nic innego Ci się nie przyda. Pakowanie perfum i kuferka z kosmetykami do makijażu naprawdę możesz sobie odpuścić. Podczas porodu podkład spłynie, a po tuszu zostanie malownicza panda.
Zdajemy sobie sprawę, że chcesz dobrze wyglądać, ale kapcie z pomponami na szpilce i jedwabny szlafrok powinien zostać w domu. Nie zabieraj ze sobą również kosztownej biżuterii czy zbędnej elektroniki – szpital nie odpowiada za rzeczy pacjentek.
Noworodek jest za mały na zabawki – będzie potrzebował wyłącznie Ciebie. Nie zabieraj ich ze sobą i poproś bliskich, by nie przychodzili w odwiedziny z prezentami.
Wyprawka do szpitala – podsumowanie
Wiesz już co spakować do szpitala i jakie dokumenty są niezbędne do przyjęcia na oddział. Przygotowanie do powitania na świecie maleństwa możesz uzupełnić o ubezpieczenie dla Was. Przede wszystkim dla Ciebie, ponieważ to od Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia będzie zależeć dobrostan noworodka. LINK4 Mama