Dzieci mają naturalną potrzebę bycia w ruchu. Bawią się, biegają, jeżdżą na rowerach i hulajnogach. Jest to absolutnie normalne – tak jak to, że w takich sytuacjach może zdarzyć się wypadek. Złamana ręka u dziecka to jedna z najczęstszych kontuzji. Wystarczy, że dziecko niefortunnie upadnie np. podczas biegu. Tego typu urazy często zdarzają się na placach zabaw, gdzie dzieci beztrosko się bawią. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy podejrzewamy złamanie ręki u dziecka? Sprawdź charakterystyczne objawy i procedurę postępowania.
Złamana ręka u dziecka. Objawy i przyczyny
Nie bez przyczyny to właśnie kończyny górne u dzieci najczęściej ulegają urazom. Dziecko upadając, odruchowo podpiera się rękami, a trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ich kości nie są w pełni wykształcone. Co prawda kości dziecka są bardziej elastyczne, ale znajdują się w nich tzw. chrząstki wzrostowe. Są to obszary wzrostu kości, które są bardzo podatne na złamania. Właśnie dlatego częstym urazem jest złamanie ręki w łokciu u dziecka. Zdarzają się również poważne kontuzje w okolicach nadgarstka i dłoni.
Gdy do złamania dojdzie w Twojej obecności, możesz usłyszeć charakterystyczny dźwięk łamanej kości. Nie jest przyjemny i trudno go pomylić z czymkolwiek innym. Jednak nie zawsze jesteśmy obecni przy wypadku, co więcej rodzaje uszkodzeń kości są różne, nie zawsze towarzyszy im tzw. chrupnięcie. Są natomiast inne, bardzo charakterystyczne objawy złamania ręki u dziecka:
- ograniczenie lub całkowity zanik ruchomości kończyny,
- ostry ból,
- zasinienie,
- obrzęk,
- krwawienie – w przypadku złamania otwartego,
- zniekształcenie kończyny,
- zatarcie obrysu stawów.
Po złamaniu ból jest tak silny, że dziecko broni się przed dotykaniem ręki i trzyma ją nieruchomo.
Leczenie i rehabilitacja po złamaniu ręki u dziecka
Dla prawidłowego gojenia się urazu i bezpieczeństwa dziecka bardzo ważne jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy. W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju. Jeśli wypadek był poważny, a dziecko jest nieprzytomne, natychmiast dzwoń na pogotowie. Dyspozytor poinstruuje Cię, jak masz postępować, a potem poszkodowanego przejmie ekipa ratownicza. Jeśli ogólny stan dziecka jest dobry, możesz przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
Bardzo delikatnie usuń z ręki dziecka biżuterię i odzież. Najlepszym rozwiązaniem jest rozcięcie długiego rękawa. Dziecko bardzo cierpi, nie jest to pora na ratowanie ubrań. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj ułożenia ręki dziecka, nigdy nie próbuj jej nastawiać. Twoim zadaniem jest jej unieruchomienie. Jeśli mamy do czynienia ze złamaniem kości należy unieruchomić dwa sąsiadujące stawy. Gdy nastąpiło złamanie łokcia u dziecka, unieruchamia się staw i dwie sąsiednie kości. Podstawowym sposobem jest wykonanie temblaka z chusty, dzięki któremu ograniczysz ryzyko zwiększenia urazu podczas transportu. Przy złamaniu zamkniętym możesz samodzielnie przewieźć dziecko do szpitala.
Pierwsza pomoc w przypadku złamania otwartego jest trudniejsza. Zanim do niej przystąpisz, zadzwoń po karetkę. Zatamuj krwotok – potrzebny będzie jałowy opatrunek (każdy powinien mieć taki w domowej i samochodowej apteczce). Ranę zabezpieczoną opatrunkiem owiń dodatkowo bandażem. Następnie zajmij się unieruchomieniem kończyny, ale bez zmiany jej zastanej pozycji. W przypadku otwartego złamania ręka będzie ułożona bardzo nienaturalnie. Tak zabezpieczony pacjent czeka na ekipę karetki pogotowia.
Diagnostyka złamania
W każdym przypadku dziecko powinno trafić na SOR, tam skierowane zostanie na badania. Zdjęcie RTG daje lekarzowi obraz urazu i pozwala na prawidłowe złożenie i opatrzenie kończyny. W przypadku złamania otwartego konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna, więc dodatkowo wykonane zostaną wszystkie niezbędne badania potrzebne do przeprowadzenia operacji.
Leczenie
Podstawową metodą złamań zamkniętych nieskomplikowanych jest leczenie zachowawcze. Lekarz unieruchomi rękę za pomocą szyny Zimmera, longety gipsowej lub pełnego opatrunku gipsowego. U dzieci stosuje się również ortezy i tzw. lekkie gipsy. Są znacznie wygodniejsze od tradycyjnych. Szczególnie maluchy mogą mieć kłopot z dźwiganiem pełnego opatrunku gipsowego, który jest po prostu ciężki. Zaletą nowoczesnych opatrunków gipsowych i ortez jest fakt, że nie zmieniają swojej struktury po kontakcie z wodą.
U dzieci złamania zrastają się znacznie szybciej niż u dorosłych. Dlatego okres noszenia również jest krótszy. Jeśli złamanie zostało profesjonalnie złożone i opatrzone, to dziecko szybko powróci do pełnej sprawności. Mimo to zaleca się rehabilitację, która ma na celu przywrócenie kończynie pełnej motoryki. Nie ma znaczenia czy było to złamanie ręki w nadgarstku u dziecka, czy pękła kość przedramienia – warto udać się z dzieckiem na rehabilitację.
Złamanie ręki u dziecka. Czy można go uniknąć?
Wypadki z udziałem dzieci, konsekwencją których są złamania, zdarzają się bardzo często. Nie jest to przyjemne doświadczenie zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Zakazanie dziecku zabawy czy uprawiania aktywności sportowej zmniejsza ryzyko, ale odbierze możliwości zdrowego rozwoju. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że dzieci są aktywne i tryskają energią. Ich bezpieczeństwo jest bardzo ważne, a my mamy obowiązek uczyć je jak o nie zadbać, choć nie jesteśmy w stanie roztaczać nad nimi ochrony przez całą dobę.
W przeciwieństwie do polisy, która chroni przed skutkami wypadków przez cały czas, a gdy już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, otrzymasz wsparcie. W trudnych chwilach warto jest mieć kogoś, na kogo możemy liczyć. Dlatego ubezpieczenie dziecka to nie tylko wypłata świadczenia obliczona na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu. To realna pomoc w dostarczaniu leków czy nieograniczone telekonsultacje pediatryczne. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku konieczna będzie hospitalizacja, otrzymasz świadczenie za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu. Przez pierwszych kilka dni po złamaniu ręki dziecko nie będzie chodziło do szkoły. W ramach pakietu Szybka Pomoc zorganizujemy mu korepetycje. Jego edukacja nie ucierpi przez nieszczęśliwy wypadek.
Teraz już wiesz, co zrobić w przypadku złamania ręki u dziecka!
W życiu każdej mamy zdarzają się takie sytuacje jak złamanie ręki u dziecka. W takich chwilach ważne jest, by zachować spokój i skupić się na najważniejszym – zdrowiu i bezpieczeństwie malucha. Aby mieć ten komfort, skorzystaj z ubezpieczeń LINK4 Mama. To wyjątkowe polisy stworzone na podstawie doświadczeń rodziców. Możesz objąć ochroną siebie, swoich bliskich i dom, w którym mieszkacie.
Nagłe zdarzenia i nieszczęśliwe wypadki niekorzystnie wpływają na życie rodziny i jej finanse. Pozwól, aby to ryzyko wziął na siebie ktoś inny, a dodatkowo zaoferował Ci praktyczne wsparcie, które pozwoli Ci zająć się rodziną w kryzysie. Pamiętaj, że spokojna i zdrowa mama to szczęśliwa rodzina.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Dziecko na www.link4mama.pl