Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. Depresja jest chorobą- i jak każda choroba ma objawy, które możemy zaobserwować. Poniżej wymieniamy dziewięć objawów depresji, które powinny Ci pomóc ją rozpoznać i podjąć decyzję o kontakcie ze specjalistą, który- jeśli Twoje obawy się potwierdzą - będzie mógł pomóc Twojemu dziecku.

Objawy, które powinny zwrócić uwagę rodzica i sugerować konieczność wizyty u specjalisty:

  1. Zaburzenia snu, w szczególności nadmierna senność rano.
  2. Zmiany w relacjach —bez wyraźnego powodu, zmienia się stosunek dziecka do innych osób, kontaktów z nimi i wspólnych aktywności. Mimo, że nic specjalnego nie wydarzyło w tych relacjach, dziecko unika kontaktu z przyjaciółmi, kolegami/koleżankami z klasy, rodzeństwem, znajomymi dziećmi, a także innymi członkami rodziny.
  3. Obniżony nastrój, trwający dłużej niż dwa tygodnie — masz wrażenie, że dziecko jest ciągle smutne, nieobecne, pozbawione energii.
  4. Drażliwość — nadmierna reakcja na wydawałoby się nieistotne zdarzenia — dziecko łatwo się denerwuje, reaguje drażliwością, płaczliwością, wybuchami złości.
  5. Wyraźne zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Dziecko unika aktywności rodzinnych, w których do tej pory brało udział, np. wspólne wyjście na spacer.
  6. Nadmierne przesiadywanie przy komputerze lub telefonie — często mylone z uzależnieniem od internetu. W objawach depresyjnych pojawia się jako próba poprawy nastroju, zajmowanie uwagi czymś innym.
  7. Zaburzenia odżywania- częściej występuje brak apetytu niż nadmierny apetyt.
  8. Trudności w nauce i skupieniu się, pogorszenie wyników w szkole. Depresja wpływa między innymi na funkcje poznawcze naszego dziecka, może powodować trudności w przyswajaniu wiedzy, uczeniu się nowych rzeczy, zapamiętywaniu.
  9. Myśli samobójcze — poruszanie tematów o sensie naszego istnienia, życiu i śmierci, lęk przed śmiercią. Jeśli dziecko albo nastolatek nadmiernie skupia się na myśleniu o śmierci, albo zadaje pytanie „kiedy umrze” — są to zachowanie nieadekwatne i mogą świadczyć o obniżonym nastroju, przeżywaniu kryzysu, a także depresji. Niezwłocznie i każdorazowo w takim przypadku należy porozmawiać z dzieckiem i udać się do specjalisty- lekarza psychiatrii lub psychologa.

O depresji mówimy, jeśli podane objawy utrzymują się co najmniej dwa tygodnie i nie zmieniają natężenia. Co to znaczy? Jeśli Twoje dziecko w trakcie określonych dwóch tygodni jest czasem smutne, bo pokłóciło się z kolegą, bo nie może wyjść na dwór wtedy kiedy chce, albo kiedy nie może grać w ulubioną grę; ale następnego dnia jego nastrój się zmienia i jest wesołe oraz aktywne, nie możemy mówić o depresji. Smutek jest naturalnym stanem, którego każdy z nas czasem doświadcza- dotyczy zarówno dorosłych i dzieci. Jest on jednak stanem przejściowym. Depresja zaś,  jest poważną chorobą i nie powinniśmy jej bagatelizować. Uważność na to, co dzieje się z naszymi dziećmi jest niezbędna, aby w porę zareagować i z pomocą specjalisty ochronić dziecko przed jej poważnymi konsekwencjami.

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.