Praca a ciąża – czy jest się czego obawiać?

Czas oczekiwania na dziecko powinien być wyjątkowy – przecież już niedługo zostaniesz mamą! Dotychczasowe obowiązki będą musiały na chwilę ustąpić miejsca nowym zadaniom, związanym z opieką nad maluszkiem i powrotem do aktywności po porodzie. Wiele mam stresuje niepewność związana z ciążą – ciężko przewidzieć, jak będzie ona przebiegać, czy samopoczucie pozwoli Ci nadal oddawać się pasjom i przyjemnościom. A może czeka Cię całkowita reorganizacja życia osobistego i zawodowego? 

Praca w ciąży wiąże się z pewnymi ograniczeniami i przywilejami, których podstawą jest kodeks pracy. Ciąża uważana jest za lekarzy za stan podwyższonego ryzyka i nawet jeśli czujesz się wyśmienicie, pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki bezpieczne dla Ciebie i Twojego maleństwa. To, czy będziesz pracować w ciąży oraz w jakim wymiarze godzin, zależy od rodzaju zatrudnienia, Twoich obowiązków zawodowych i stanu zdrowia. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Ci w pełni przygotować się na ten niezwykły czas.

ciąża i praca

Kodeks pracy, ciąża. Co o ciąży mówi prawo?

Jeśli zastanawiasz się, do którego miesiąca ciąży można pracować, z pomocą przychodzi obowiązujące prawodawstwo. Zgodnie z kodeksem pracy możesz pozostać aktywnym pracownikiem do ostatnich chwil przed porodem. Jeśli Twój stan zdrowia na to nie pozwala, lekarz może wystawić Ci zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy lub zwolnienie lekarskie na cały okres ciąży. 

Ciąża a praca – jakie są Twoje prawa? Kobieta w ciąży jest w pełni chroniona i pracodawca nie może wypowiedzieć w tym czasie umowy ani zwolnić pracownicy w trakcie urlopu macierzyńskiego. Zakaz ten nie obowiązuje jednak kobiet na okresie próbnym, który nie przekracza jednego miesiąca. Umowa o pracę na czas nieokreślony lub określony, która zakończyłaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, musi zostać przedłużona do dnia porodu. Przepisy te nie obowiązują, gdy pracujesz w zastępstwie za osobę, podczas jej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. 

Jeśli Twoja praca w ciąży odbywa się na podstawie umowy o pracę, możesz zostać zwolniona wyłącznie wtedy, gdy dojdzie do likwidacji lub upadłości firmy. Jeżeli wykonujesz pracę w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, ważne są zapisy w kontrakcie – odpowiednio sformułowana umowa może chronić Cię na równi z umową o pracę.

Urlop macierzyński – przepisy

Po urodzeniu dziecka przysługuje Ci urlop macierzyński, z którego możesz zacząć korzystać już 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka trwa 20 tygodni, a maksymalnie 37 w sytuacji urodzenia pięciorga i więcej dzieci. Jest on obowiązkowy. Jeśli posiadasz ubezpieczenie chorobowe, otrzymujesz zasiłek ZUS w 100% lub 80%, jeśli po urlopie macierzyńskim planujesz urlop rodzicielski w pełnym wymiarze czasu.

Urlop rodzicielski możesz rozpocząć zaraz po macierzyńskim, jednorazowo lub maksymalnie w czterech częściach. Ważne, aby całość zamknęła się do momentu, gdy Twoja pociecha skończy 6 lat. Żadna część nie może być krótsza niż 8 tygodni, poza pierwszą, która powinna trwać min. 6 tygodni. Łączna długość urlopu macierzyńskiego wynosi 32 tygodni dla ciąży pojedynczej i 34 dla ciąży mnogiej. 

Gdy chcesz zostać dłużej z dzieckiem w domu, przysługuje Ci urlop wychowawczy, trwający nawet 36 miesięcy. Jego wadą jest jednak to, że w trakcie tzw. „wychowawczego” nie otrzymujesz wynagrodzenia, masz jednak gwarancję powrotu do pracy. W momencie powrotu do aktywności zawodowej możesz zmniejszyć wymiar godzin, np. do ¾ etatu. Kodeks pracy gwarantuje Ci zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym – dwa dni w roku kalendarzowym oraz zwolnienie od pracy na opiekę nad chorym dzieckiem albo w razie innej niespodziewanej sytuacji – do 14 do 60 dni z 80% wynagrodzeniem.

Ciąża a praca. Co przysługuje przyszłej mamie?

Jeśli cenisz swoją pracę i nie wyobrażasz sobie zrezygnowania z niej mimo bycia w ciąży, możesz nadal realizować się jako aktywny pracownik. Pozostajesz pod szczególną opieką i otrzymujesz dodatkowe możliwości, gdy Twoje obowiązki wykluczają bezpieczną pracę. Jakie prawa zapewnia kodeks pracy? 

Ciąża skróci Twój czas spędzany w biurze do maksymalnie 8 godzin na dobę. Jeśli nie wyrazisz na to zgody, nie możesz pracować w nadgodzinach i w porze nocnej. Gdyby Twoje dotychczasowe obowiązki wymagały pracy na zmiany lub przenoszenia ciężkich towarów, pracodawca ma obowiązek przekierować Cię na inne stanowisko lub zmienić zakres powierzonych Ci zadań, by były dla Ciebie w pełni bezpieczne. Po przeniesieniu na stanowisko z niższym wynagrodzeniem, uzyskujesz prawo do zasiłku wyrównawczego. 

Praca przy komputerze w ciąży może trwać 8 godzin dziennie – kobieta w ciąży powinna robić co 50 minut przerwy, które będą trwać przynajmniej 10 minut. To, do którego miesiąca ciąży można pracować, zależy od natężenia dźwięku w miejscu pracy i stopnia zanieczyszczenia powietrza. Nadmierny hałas i pył mogą być argumentem za rezygnacją z aktywności zawodowej do chwili rozwiązania. Pracodawca ma także obowiązek umożliwić pracownicy wyjście na wizytę lekarską lub badania w trakcie godzin pracy – kobieta otrzymuje wówczas pełne wynagrodzenie.

 

ciąża i praca

Jak długo pracować w ciąży?

Ciąża a praca – czy możesz pracować do ostatnich dni przed porodem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kodeks pracy nie określa dokładnego momentu przejścia na urlop macierzyński. Zwykle to decyzja lekarza wpływa na to, że kobieta pozostaje w domu na zwolnieniu lekarskim, gdy istnieją ku temu jakieś powody, albo pracuje jak dotychczas, z uwzględnieniem przysługujących jej świadczeń.

Mama radzi mamie

Chociaż mnie ominęło sporo nieprzyjemnych objawów, część kobiet ciężko znosi pierwszy trymestr ciąży z powodu mdłości, w drugim tryska energią i może pracować na pełen etat. Kiedy skorzystać z urlopu lub zwolnienia? Moim zdaniem decyzja powinna być podyktowana przede wszystkim dobrem Twoim i Twojego maluszka. Z własnego doświadczenia wiem, że w trzecim trymestrze praca przy komputerze w ciąży bywa trudna ze względu na wielkość dziecka i brzuch, uciskający wewnętrzne narządy podczas siedzenia. Pamiętaj – to Ty decydujesz, kiedy jest najlepszy czas na zebranie sił przed porodem.

Ola, mama półtorarocznej Zuzi

Praca w ciąży? Zatroszcz się o siebie, mamo

Praca a ciąża – każda aktywna zawodowo kobieta, która chce w przyszłości zostać mamą, powinna odpowiednio przygotować się do tej życiowej roli. Przed zajściem w ciążę postaraj się o zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, aby otrzymywać wszystkie świadczenia i zasiłek macierzyński. Domagaj się od pracodawcy respektowania ich, a sama złóż w odpowiednim czasie wszystkie niezbędne wnioski. 

Przed Tobą jedna z największych życiowych przygód, dlatego zadbaj o siebie i wybierz optymalne ubezpieczenie dla mamy w ciąży w LINK4 Mama, które będzie chronić Twoje zdrowie i życie, zapewni Ci pomoc w przypadku pobytu szpitalu lub choroby maleństwa. Już dziś skontaktuj się z naszym doradcą i wybierz polisę, która pozwoli Ci w pełni cieszyć się macierzyństwem!


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.