Przyjaciel-zwierzak domowy to marzenie wielu maluchów. Nie ma chyba kilkulatka, który choć raz nie poprosiłby rodziców o zwierzątko. W rodzinach, gdzie zwierzaki są, zanim maluch przyjdzie na świat, tego problemu nie ma. Dziecko od urodzenia ma kontakt ze zwierzętami. A co zrobić, gdy chcesz przygarnąć zwierzę dla dziecka, ale nie masz doświadczenia w tej dziedzinie? Jakie zwierzątko dla dziecka będzie odpowiednie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i wyjaśnimy również kilka innych kwestii dotyczących posiadania zwierzaka w domu.

Zwierzę dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zwierzę dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zacznijmy od rozważenia kwestii – kupić czy przygarnąć ze schroniska? Małe zwierzęta domowe dla dzieci jak króliki, chomiki czy świnki morskie najczęściej trzeba kupić w sklepie zoologicznym. Psa lub kota możesz zaadoptować, bo takie rozwiązanie podpowiada sumienie i miłośnicy czworonogów. Jednak czy to dobre rozwiązanie, gdy chcesz wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka?

 

Adopcja zwierząt ze schroniska powinna być przemyślana, ponieważ zdarza się, że psy i koty ze schronisk to niejednokrotnie zwierzaki po przejściach, często straumatyzowane. Takie zwierzęta bywają lękliwe i agresywne, dlatego przygarnięcie psa lub kota ze schroniska to rozwiązanie dla dorosłych i najlepiej doświadczonych opiekunów. Zwierzę dla dziecka powinno być łagodne i dobrze ułożone, bo przecież nie chcesz ryzykować zdrowia swojego malucha.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zwierzęcia w sklepie zoologicznym lub sprawdzonej hodowli. Jeśli kupujesz zwierzęta domowe dla dzieci to w przypadku czworonogów najlepiej wybierać młode osobniki, które sam lub z pomocą behawiorystów wychowasz.

 

Co należy brać pod uwagę, gdy wybieramy pierwsze zwierzątko dla dziecka?

  • Preferencje malucha, ale z dużą dozą zdrowego rozsądku,
  • alergie dziecka – nie każde dziecko może mieć w domu futrzaka,
  • wymagania dotyczące ilości miejsca dla zwierzaka,
  • specyfikę pielęgnacji,
  • ryzyko – zwierzęta, nawet te małe potrafią być agresywne,
  • przewidywaną długość życia zwierzęcia,
  • wymagania dotyczące żywienia i pielęgnacji.

 

Głównym kryterium bywa przestrzeń. Jeśli masz dom z ogrodem, to możesz mieć tam nawet Nowofundlandczyka. A jakie zwierzątko dla dziecka w bloku? Polecamy małe czworonogi lub gryzonie. Jednak to wszystko zależy od preferencji dziecka. Kilkulatek może marzyć o hodowli pająków lub rybkach i będzie się nimi troskliwie opiekował.

 

Kiedy wybierasz zwierzę dla dziecka, bierz pod uwagę również jego usposobienie. Nie każdy kotek daje się pogłaskać, a piesek będzie najlepszym przyjacielem. Urocza fretka może narobić wiele szkód, a miniaturowy chomik może okazać się agresywny. Dlatego odpowiedź na pytanie: jakie zwierzęta dla dzieci są odpowiednie, nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych potrzeb czy uwarunkowań.

Pierwsze zwierzątko dla dziecka – jak je przygotować do opieki nad pupilem?

Pierwsze zwierzątko dla dziecka – jak je przygotować do opieki nad pupilem?

Posiadanie zwierzaka to doskonałą próbą odpowiedzialności. Jednak aby na tej próbie nie ucierpiał pupil, trzeba dziecko odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinieneś poinformować latorośl o obowiązkach, które będą na niej ciążyć. Czyszczenie klatki czy opróżnianie kuwety nie należy do przyjemnych zajęć. Przy nich poranne spacery z psem to czysty relaks.

 

Kiedy dziecko będzie już świadome odpowiedzialności, powinno nauczyć się jak najwięcej o zwyczajach zwierzątka, które chcemy przygarnąć. Wiedza na temat tego, jak karmić, pielęgnować i bawić się z pupilem jest bardzo ważna. Również z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka.  Zanim zwierzę dla dziecka pojawi się w domu, jego przyszły właściciel powinien wiedzieć, jak długo będzie ono żyć. Trzeba również dziecko przygotować na to, że zwierzaki również chorują. Dzięki temu zaoszczędzisz maluchowi stresu i rozczarowania.

Jakie zwierzątko dla dziecka w bloku?

Wszystko zależy oczywiście od wielkości mieszkania, ale nawet w dużym apartamencie niektóre gatunki zwierząt będą się po prostu męczyć. Duże psy i koty najlepiej czują się, gdy mają do dyspozycji również spory ogród. Ogródek przy mieszkaniu na parterze nie zawsze będzie wystarczający. Istnieją również takie rasy psów, które potrzebują bardzo dużo ruchu (na. charty, husky lub malamuty). Jeśli nie jesteś w stanie im tego zapewnić, zrezygnuj.
 

Mieszkańcy domów wielorodzinnych lub mieszkań powinni również brać pod uwagę sąsiadów. Zwierzęta, które hałasują w nocy, nie będą dobrym wyborem. Nie zawsze chodzi o papugi czy kanarki. Nocne i głośne spacery jeża po mieszkaniu mogą wyprowadzić najcierpliwszego sąsiada z równowagi.

 

Zatem jakie zwierzątko dla dziecka w bloku polecamy? Koty bywają mało kłopotliwe, ale trzeba pamiętać, by zabezpieczyć okna i balkony na wyższych piętrach. Najpopularniejsze są chomiki, króliki i świnki morskie – to dobry wybór, bo te zwierzaki mogą same zostawać w domu i nie trzeba wyprowadzać ich na spacer. Zajmują również niewiele miejsca. Nieco więcej przestrzeni potrzeba na rybki akwariowe, ale to również dobra propozycja do mieszkania w bloku.

 

Nie polecamy hodowania zwierząt, które potrzebują specjalnych warunków – temperatury czy wilgotności. Węże, pająki czy jaszczurki, szczególnie te jadowite, to w ogóle kiepski pomysł – nie tylko ze względu na sąsiadów, ale również bezpieczeństwo dziecka.

Zwierzęta domowe dla dzieci

Zwierzęta domowe dla dzieci

Wiesz już jakie zwierzęta dla dzieci domowe polecamy. Teraz pora porozmawiać o tym, jakie korzyści daje kontakt z naturą. Jeśli rozsądnie wybierzesz pierwsze zwierzątko dla dziecka, to zaszczepisz w nim miłość do dzikiej przyrody.

 

Zwierzę dla dziecka może być najwierniejszym przyjacielem. Z drugiej strony Twój maluch będzie mógł wykazać się jako troskliwy i odpowiedzialny opiekun. Oczywiście wiele zależy od rozsądnego podejścia rodziców. Pielęgnacja zwierzaka, karmienie i wspólna zabawa uczą dzieci odpowiedzialności za inne stworzenia.

 

Badania wykazują, że dzieci, które wychowują się w towarzystwie zwierząt, są bardziej empatyczne. A należy zaznaczyć, że nie jest to naturalna cecha kilkulatków. Empatia wykształca się w pełni dopiero ok. 20 roku życia.  Zwierzęta domowe dla dzieci to również bogate źródło wiedzy. Maluch, obserwując swojego pupila, dowie się o jego gatunku więcej niż z podręczników. Zwierzęta domowe oferują dziecku możliwość doświadczania sytuacji, z którymi nie miałyby szansy się zetknąć. To doskonałe wsparcie dla rozwoju inteligencji emocjonalnej u dziecka.

Jakie zwierzątko dla dziecka?

Wybraliśmy pupila – na koniec kilka praktycznych kwestii. Pamiętaj, że bez względu na to, jakie zwierzę dla dziecka wybrałeś, to jest tylko osobnik kierujący się instynktem. Wypadki podczas zabawy z pupilem i jego pielęgnacji mogą się zdarzyć. Dlatego warto otoczyć dziecko solidną ochroną ubezpieczeniową. W ramach LINK4 Mama w pakiecie Dziecko masz NNW dla dziecka. Dodatkowo możesz dokupić Assistance. Mama może również kupić sobie ubezpieczenie OC w pakiecie LINK4 Mama, które obejmuje również szkody wyrządzone przez Waszego pupila. Sprawdź ofertę LINK4 i ciesz się spokojem w domu pełnym dzieci i zwierzaków domowych.

 

Oblicz składkę

 

 

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko dostępnymi na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.