Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, czasem wiąże się z poważną operacją, bo tak należy określić cesarskie cięcie. Młoda mama najczęściej opuszcza szpital już po trzech dniach i nie oznacza to, że może już samodzielnie zajmować się maluszkiem. Aby to zrozumieć, warto nieco cofnąć się w czasie. Jeszcze w poprzednim stuleciu połóg był okresem, w którym umierało bardzo wiele młodych matek. Dziś medycyna zapobiega takim sytuacjom, ale nie oznacza to, że ryzyka nie ma.
Sterylność podczas zabiegów i większe bezpieczeństwo młodej mamy nie sprawiły, że współczesne kobiety nie cierpią i nie są osłabione po porodzie. W tym czasie ona sama potrzebuje troskliwej opieki i wypoczynku. Ustawodawcy biorą to pod uwagę i świeżo upieczony tata może skorzystać z L4 na żonę po porodzie. Podpowiadamy, w jaki sposób uzyskać zwolnienie na opiekę nad żoną po porodzie.
Opieka nad żoną po porodzie. Najważniejsze informacje
Opieka nad żoną po porodzie to potoczne określenie zwolnienia lekarskiego, które przysługuje ojcu dziecka. Osoba zatrudniona ma prawo do płatnej opieki nad chorym członkiem rodziny, również żoną w połogu. A konkretnie matką dziecka, ponieważ nie ma wymogu, aby para była po ślubie.
Trzeba mieć jednak świadomość, że nie jest to prawo, które przysługuje każdemu. Nie wydaje się L4 na żonę po porodzie wraz z wypisem ze szpitala. Co więcej, lekarze pracujący na oddziałach ginekologiczno – położniczych rzadko mówią ojcom o tym, że przysługuje im zwolnienie. Otóż o tym, czy ojciec otrzyma zwolnienie na żonę po porodzie, decyduje lekarz ginekolog lub lekarz rodzinny. Stan pacjentki musi wymagać sprawowania opieki przez pierwsze dni po powrocie do domu. Dla wielu lekarzy poród fizjologiczny nie jest wskazaniem do tego, by ojciec miał sprawować nad nią opiekę.
Zwykle wskazaniem do wypisania L4 jest zabieg operacyjny lub ciężki poród naturalny. Najczęściej wypisywana jest opieka nad żoną po cesarce, ponieważ wbrew obiegowej opinii jest to bardzo poważna operacja. Pacjentka po cięciu cesarskim musi przestrzegać zaleceń lekarza, nie może na przykład podnosić ciężkich rzeczy w okresie rekonwalescencji. Tutaj nie ma wątpliwości i opieka na żonę po cesarce tacie dziecka zwyczajnie się należy. Jeśli nie otrzymacie jej podczas wypisu ze szpitala, tata dziecka powinien udać się po zwolnienie do lekarza rodzinnego.
Co ważne, zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym nie mieszkają inne osoby, które mogą sprawować opiekę nad młodą mamą w połogu. Czyli jeśli mieszkacie wspólnie z rodzicami na emeryturze, ojcu dziecka nie będzie przysługiwała opieka nad żoną po porodzie.
Dlaczego warto skorzystać z opieki nad żoną po porodzie? Trzeba mieć świadomość, że choć ciąża nie jest chorobą, to poród jest bardzo trudnym testem dla organizmu. Młoda mama jest osłabiona choćby z tego powodu, że straciła dużo krwi. Poza tym jej rytm dobowy reguluje teraz maluszek, a to bywa wycieńczające. Nowa sytuacja wpływa również na psychikę młodych rodziców – nie powinno się pozostawiać młodej mamy samej sobie. Wsparcie ze strony partnera sprawi, że mimo ogromnego stresu, niewyspania i bólu – będziecie ten okres wspominać jako jeden z najpiękniejszych w życiu.
Opieka nad żoną po porodzie. Przepisy, procedury i zasady
Jak działa opieka nad żoną po porodzie? Przepisy określają to bardzo precyzyjnie. Ojciec zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku opiekuńczego na podstawie L4 na żonę po porodzie. Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku jest opłacanie ubezpieczenia chorobowego.
Wiesz już, że przysługuje Ci opieka nad żoną po porodzie – kto wystawia jednak niezbędne dokumenty? L4 wypisuje lekarz – obecnie ma ono formę elektroniczną i nie ma konieczności dostarczania dokumentu papierowego pracodawcy. Co nie oznacza, że jest to koniec formalności. Jeśli jesteś zatrudniony, zgłoś ten fakt pracodawcy: przygotuj skrócony akt urodzenia dziecka (dokument potwierdza, że jesteś ojcem i przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy) oraz wypełnij druk ZUS Z-15.
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, dokumenty sam dostarczasz do ZUS. Zwolnienie na żonę po porodzie uprawnia do zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% od podstawy wynagrodzenia. Zasiłek wypłaca ZUS bezpośrednio (ma na to 30 dni) lub pracodawca, jeżeli jesteś zatrudniony w dużym przedsiębiorstwie.
Jak w praktyce wygląda opieka nad żoną po porodzie? Do kiedy można wykorzystać zwolnienie i ile ono trwa? To bardzo proste – zwolnienie na żonę po porodzie przysługuje wyłącznie w pierwszych dniach połogu. Nie można wykorzystać go w innym czasie, bo jest to prawo przysługujące Ci w konkretnym celu.
Mitem jest, że ojcu przysługuje dwa tygodnie zwolnienia. O tym, jak długo ma być sprawowana opieka nad żoną po porodzie, decyduje lekarz. Wszystko zależy od stanu młodej mamy, niektóre kobiety dochodzą do siebie bardzo szybko, inne cierpią tygodniami w wyniku powikłań poporodowych. Dlatego każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Mama po cięciu cesarskim musi zgłosić się na zdjęcie szwów i kontrole po operacji. Również z tego względu tata dziecka powinien mieć wówczas wolne z pracy.
Mama radzi mamie
Po porodzie będziesz osłabiona i obolała. Samodzielne sprawowanie opieki nad maluszkiem sprawi Ci wiele trudności. Pozwól tacie dziecka wykazać się od samego początku, a przede wszystkim daj się sobą zaopiekować. Nie musisz być bohaterką – nadwyrężanie zdrowia nie jest powodem do dumy. To Wasz wspólny czas i pierwszy rodzicielski test – tata również powinien brać w nim udział. Warto wykorzystać ten wyjątkowy moment mądrze i zadbać o dobre relacje partnerskie po urodzeniu dziecka.
Opieka nad żoną po porodzie. Kilka słów na koniec
Wiesz już jak Twój partner może uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego i kiedy może z niego skorzystać. Rozumiesz też z pewnością, dlaczego warto, by ojciec dziecka zaopiekował się Wami podczas pierwszych dni po powrocie do domu. Twój stan nie będzie pozwalał na natychmiastowy powrót do domowych obowiązków. Nie bez powodu połóg trwa 6 – 8 tygodni. Tyle czasu potrzebuje Twój organizm do pełnej regeneracji po ciąży i porodzie. Daj mu ten czas i daj też okazję partnerowi, aby mógł się wykazać.
Choć wiemy, że jesteśmy silniejsze od mężczyzn, to my również potrzebujemy opieki. Zostałaś mamą – dla tego małego człowieka jesteś najważniejszą osobą na świecie. Twoim obowiązkiem jest dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, bo na świecie jest ktoś, kto Cię potrzebuje. Pojawienie się na świecie dziecka, to najlepszy moment, aby zapewnić sobie solidne wsparcie. Sprawdź ubezpieczenie, które stworzyliśmy z myślą o Tobie. Pakiety LINK4 Mama oferują Tobie i Twojej rodzinie pomoc w trudnych sytuacjach. Szeroki zakres ubezpieczenia bierze pod uwagę wiele zdarzeń i sytuacji, które mogą zdarzyć się każdej z nas.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl