Zatrucia pokarmowe i wirusowe – takie podłoże wymioty u dziecka mają najczęściej. Objaw ten jest niezwykle nieprzyjemny, a dla najmłodszych również wyjątkowo niebezpieczny. Odruch wymiotny wyklucza podanie leków, może prowadzić także do odwodnienia. Nie można bagatelizować stanu, gdy dziecko wymiotuje bez innych objawów. Równie poważnie, jeśli nie bardziej, trzeba traktować wymioty u noworodka i niemowlęcia. Radzimy, jak postępować w przypadku wymiotów u dzieci w różnym wieku.

Wymioty u dziecka. Jakie są najczęstsze przyczyny?

Ta nieprzyjemna dolegliwość może być wywołana przez różne choroby i sytuacje. Wydalenie treści żołądkowej przez przełyk może być odpowiedzią na podrażnienie jego ścian, ale również sygnałem ze strony mózgu, w którym znajduje się ośrodek wymiotny. Jego pobudzenie to reakcja obronna na obecność toksyn w organizmie lub informacja o zaburzeniach elektrolitowych. Brzmi mało skomplikowanie, ale tak naprawdę, wymioty u dziecka mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże, takie jak:

  • nieprawidłowy rozwój układu pokarmowego (najczęściej dotyczy noworodków i niemowląt),
  • refluks żołądkowo – jelitowy,
  • grypa żołądkowa (ostry nieżyt żołądkowo – jelitowy),
  • zakażenia bakteryjne ucha środkowego i układu moczowego,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • wgłobienie jelit,
  • choroba Crohna,
  • zapalenie wątroby,
  • niewydolność nerek,
  • zapalenie otrzewnej,
  • alergie pokarmowe,
  • guzy mózgu,
  • choroby metaboliczne,
  • ciała obce w przełyku i podrażnienia mechaniczne,
  • pasożyty w układzie pokarmowym,
  • zatrucia,
  • problemy psychiczne,
  • błędy dietetyczne, przekarmianie.

wymioty u dziecka

Każda z wymienionych wyżej przyczyn daje również inne, swoiste objawy. W większości przypadków nie obędzie się bez wizyty u pediatry, który rozpozna właściwy powód, wdroży podstawowe leczenie lub w razie potrzeby skieruje dziecko na dalsze badania. Wymioty u niemowlaka i noworodka to bardzo niebezpieczny objaw. Jeśli towarzyszy im biegunka trzeba reagować bardzo szybko, bo maluszki bardzo szybko się odwadniają.

Niemowlęta do 12. miesiąca życia mogą zwracać przyjęte pokarmy z powodu refluksu żołądkowo – jelitowego. Jest to dolegliwość spowodowana przeważnie niedojrzałością zwieracza przełyku. Treść żołądka cofa się do przełyku i niemowlę ulewa. Jeśli maluch równo przybiera na wadze i jest spokojny, to nie ma powodu do obaw. Wymioty u noworodka i niemowlaka wyglądają zdecydowanie inaczej i trzeba mieć tego świadomość.

Co podać dziecku, gdy wymiotuje? I jak jeszcze mu pomóc?

Wymioty u dziecka powodują odwodnienie, organizm traci glukozę oraz makro- i mikroelementy niezbędne do normalnego funkcjonowania. Co podać dziecku, gdy wymiotuje? Warto wiedzieć, że podczas grypy żołądkowej, której dodatkowo towarzyszy biegunka, powierzchnia jelit może ulec uszkodzeniu. To prowadzi do zaburzenia procesu transportu i wchłaniania wody przez organizm dziecka. Należy je nawadniać elektrolitami. Są to preparaty, które zawierają glukozę i sole mineralne, które przywracają naturalny przebieg procesów wchłaniania w jelitach.

Ważne jest nie tylko to, co podajemy choremu dziecku, ale również jak to robimy. Nawadnianie, gdy dziecko wymiotuje, powinno być dobrze przemyślane i przeprowadzane. Płyn powinien być chłodny, ponieważ ciepłe napoje mogą dodatkowo nasilać odruch wymiotny. Picie podajemy łyżeczką, w małych porcjach. Podanie większej ilości napoju spowoduje wymioty i cały płyn zostanie zwrócony. Najlepsze są elektrolity, ale nie zawsze dzieci są chętne, by je przyjmować.

Możesz zastąpić je delikatną herbatką ziołową (np. z melisy lub mięty) lub rozcieńczonym z wodą sokiem jabłkowym. Na pewno nie podawaj dziecku żadnych napojów gazowanych, gdy wymiotuje. Co robić, gdy karmione wyłącznie piersią niemowlę wymiotuje? Należy je do niej często przystawiać. Pokarm mamy zawiera absolutnie wszystko, co niezbędne by maluch się nie odwodnił. Powstrzymaj się natomiast od podawania pokarmów stałych.

Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje w nocy? Nie wolno układać go na pleckach i trzeba przy nim czuwać. Bezpieczną pozycją jest ułożenie na boku i zadbanie o to,  aby przy łóżku dziecka był pojemnik na wymiociny. Kiedy pojawia się odruch wymiotny, posadź dziecko nad miską w pozycji lekko pochylonej do przodu, delikatnie przytrzymaj jego czoło dłonią, tak aby mogło się na niej oprzeć. Zabezpiecz jego włosy przed zabrudzeniem. Przygotuj ręcznik i wodę, aby przetrzeć buzię dziecka. Gdy dziecko wymiotuje w nocy, będzie nagle wybudzone i przestraszone – szczególnie gdy taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy. Trzeba uspokoić dziecko, przytulić je i postarać się by spokojnie zasnęło.

wymioty u dziecka

Dziecko wymiotuje i nic nie pomaga? Pilnie odwiedź lekarza!

Jeśli dziecko wymiotuje kilka razy w ciągu godziny, może się odwodnić. Charakterystyczne objawy tego stanu to suche śluzówki, oddawanie moczu w niewielkich ilościach i wzmożone pragnienie. W takiej sytuacji trzeba natychmiast udać się do lekarza, bez względu na porę i wykonać dodatkowe badania, które pozwolą ustalić źródło problemu.

Gdy dziecko wymiotuje bez innych objawów infekcji i wiemy, że nie nastąpiły żadne znaczące zmiany w jego diecie, konieczna jest konsultacja z pediatrą. Jak wspomnieliśmy wyżej, wymioty u dziecka mogą być objawem różnych, w tym bardzo groźnych dolegliwości.

Niepokojącym objawem jest obecność krwi w wymiocinach lub kale, jeśli dziecko ma również biegunkę.

Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje w nocy i nie wiemy, jak mu pomóc? W takiej sytuacji przydatna byłaby konsultacja pediatryczna, a do rana jeszcze kilka godzin. Ubezpieczenie w ramach pakietu LINK4 Mama Assistance Zdrowie zawiera możliwość korzystania z całodobowej telefonicznej konsultacji medycznej. A jeśli potrzebna będzie wizyta u lekarza specjalisty, pokryjemy połowę kosztów i weźmiemy na siebie rezerwację terminu.

wymioty u dziecka

Wymioty u dziecka. Teraz już wiesz, co należy robić!

Wymioty są objawem bardzo dokuczliwym i nieprzyjemnym. Starsze dziecko może czuć się zawstydzone, każde będzie raczej wystraszone. Na szczęście znasz już odpowiedź na pytanie: co na wymioty u dziecka. Wiesz również jak postępować, by nie dopuścić do odwodnienia małego organizmu. Twoja troskliwa i fachowa opieka jest w takiej sytuacji bardzo ważna, ale pamiętaj, że Ty również musisz o siebie dbać.

Każda choroba dziecka niesie za sobą stres i zaburzenie normalnego trybu życia. Jako rodzice, martwimy się o malucha i poświęcamy mu całą swoją uwagę. A w takich sytuacjach mamie również potrzebna jest pomoc. Takie wsparcie dla rodziny jest niezbędne, abyś mogła ze spokojem zająć się chorym dzieckiem. Sprawdź również pozostałe polisy, dostępne w LINK4 Mama, które zapewnią Ci możliwość skorzystania z pomocy w różnych sytuacjach.

 

Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.