W naszej kulturze istnieje przekonanie, że poród zawsze jest najszczęśliwszą chwilą w życiu kobiety. Jednak nie zawsze tak jest i często kobietom przez lata towarzyszy trauma po porodzie. Niestety temat jest pomijany i bagatelizowany. Życie z traumą nie jest łatwe, a jeśli nie możesz uzyskać wsparcia u bliskich, to stan może się pogłębiać i powodować poważne zmiany w psychice. Jeśli cierpisz na zespół stresu pourazowego po porodzie, nie ukrywaj tego. Podpowiemy Ci jak rozpoznać jego objawy i pomożemy w uzyskaniu pomocy.

Na czym polega i jak objawia się trauma po porodzie?

Silny uraz psychiczny po porodzie, czyli trauma poporodowa to poważna zmiana w psychice wywołana stanem zagrożenia życia lub zdrowia. Taka jest definicja psychologiczna. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że poród jest co prawda wpisany w kobiecą fizjonomię, ale nie zawsze kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Zawsze wiązał się on z ogromnym ryzykiem dla matki i dziecka – dopiero rozwój współczesnej medycyny sprawił, że odsetek zgonów przy porodach znacząco się zmniejszył. Co wcale nie oznacza, że problem zniknął – poród obarczony jest ryzykiem licznych komplikacji, dlatego zespół stresu pourazowego po porodzie jest zjawiskiem częstym wśród młodych matek.

Jakie są objawy, wskazujące na poporodowy zespół stresu pourazowego?

  • Wspomnienia trudnych chwil podczas porodu powracają nagle lub towarzyszą Ci przez dłuższy czas,
  • pojawiają się koszmarne sny związane z trudnym porodem,
  • obserwujesz u siebie reakcje dysocjacyjne tak zwane flashbacki polegające na nagłych nawrotach odczuć, których doświadczyłaś w trakcie porodu,
  • panicznie boisz się ponownego badania ginekologicznego,
  • unikasz zbliżeń z partnerem z obawy przed zajściem w kolejną ciążę,
  • pojawiają się u Ciebie fizjologiczne reakcje na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce, które przypominają Ci traumatyczne wydarzenia z sali porodowej.

trauma po porodzie

Ponadto kobiety, które dotknęła trauma po porodzie, mają skłonność do zniekształcania lub wypierania ze świadomości pewnych faktów dotyczących przebytego zdarzenia. Zdecydowanie obniża się ich nastrój, a nacisk ze strony otoczenia jeszcze pogłębia ten stan. W naszej kulturze kobieta po porodzie powinna tryskać radością. Dlatego pojawia się strach, wstyd i poważne zaburzenia samooceny. Młoda matka traci zainteresowanie nowo narodzonym dzieckiem i nie czuje potrzeby świętowania jego narodzin. Czuje się wyobcowana, ponieważ otoczenie bagatelizuje jej odczucia lub wręcz potępia jej zachowanie.

Trzeba zdać sobie sprawę, że uraz psychiczny po porodzie może nieść za sobą trwałe zmiany w psychice kobiety. Z całą pewnością wywołuje problemy z koncentracją, zaburzenia snu oraz autodestruktywne zachowania. Młoda matka może wykazywać się nadmierną czujnością lub wręcz przeciwnie – zaskakiwać otoczenie lekkomyślnością. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której stan ten będzie się pogłębiał. Trzeba jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty.

Psycholog po porodzie. Kiedy warto zwrócić się po pomoc?

Poporodowy zespół stresu pourazowego to jednostka chorobowa, która wymaga specjalistycznej terapii. Jeśli objawy, które wyszczególniliśmy w akapicie powyżej, pojawiają się u Ciebie, nie możesz czekać, aż rany same się zabliźnią. Musisz zdać sobie sprawę z faktu, że trauma poporodowa nie dotyczy wyłącznie kobiet, u których doszło do powikłań. Trauma po porodzie naturalnym dotyka również kobiet, u których rozwiązanie nastąpiło podręcznikowo i bez ryzyka zagrożenia życia matki lub dziecka.

Na czym polega psychoterapia po porodzie? Psycholog przeprowadza wywiad, podczas którego ustala czy ma do czynienia ze stresem pourazowym. W leczeniu ważny jest czas trwania objawów i ich liczba – od tego zależy metoda, jaką wybierze terapeuta. Najczęściej stosowana jest psychoterapia, leczenie farmakologiczne wdraża się tylko w trudnych przypadkach.

Trzeba mieć świadomość tego, że zespół stresu pourazowego po porodzie może dotyczyć nie tylko matki, ale również ojca dziecka. W ostatnich dekadach Panowie również asystują podczas narodzin swoich dzieci. Wydarzenia na sali porodowej nie zawsze są miłym wspomnieniem, ciążąca na ojcu dziecka odpowiedzialność za rodzącą partnerkę może być przyczyną traumy poporodowej u mężczyzny. Najbardziej narażeni na uraz psychiczny po porodzie są ojcowie, którzy zmuszeni byli obserwować poród z komplikacjami. Paniczny strach i brak możliwości udzielenia pomocy partnerce może pozostawić trwałe piętno na psychice świeżo upieczonego ojca.

Jeśli macie za sobą takie doświadczenia warto by porozmawiał z Wami psycholog. Po porodzie przybędzie Wam obowiązków, ale musicie zadbać przede wszystkim o siebie, by móc dobrze sprawować opiekę nad maluszkiem.

trauma po porodzie

Wybierz ubezpieczenie w LINK4 Mama!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że poród to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Jako specjaliści od ubezpieczeń wiemy również, jakie ryzyka niesie za sobą. Nie tylko dla mamy i dziecka, ale całej rodziny. Z myślą o Waszych potrzebach stworzyliśmy ubezpieczenie LINK4 Mama. To pakiet polis, które zapewniają ochronę dla całej rodziny. W ramach ubezpieczenia LINK4 Mama możesz skorzystać z konsultacji psychologicznych po porodzie – my zorganizujemy i pokryjemy koszty dwóch pierwszych wizyt. Możesz wziąć w nich udział w dowolnym momencie, nasze Assistance dotyczy wszystkich, nie tylko świeżo upieczonych mam. Dbamy o ich zdrowie i spokój bez względu na sytuację.

Dla świeżo upieczonych Mam oferujemy również infolinię, za której pośrednictwem mogą skorzystać z porady pediatry, lekarza rodzinnego i położnej. Dzięki takiej formie wsparcia będziesz mogła spokojnie zajmować się maluszkiem. Również w zakresie tego ubezpieczenie znajduje się 50% zniżka na wizytę u specjalisty. Ubezpieczenie LINK4 Mama obejmuje dwa pakiety: ubezpieczenie dla mamy i dla dziecka.

trauma po porodzie

Trauma po porodzie. Kilka słów na koniec

Zespół stresu pourazowego po porodzie dotyczy wielu kobiet. Jeśli go doświadczasz, nie pozostawaj w cieniu. Na szczęście nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i wie, że trauma po porodzie jest realnym problemem, który wymaga wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół oraz specjalistów. Psychoterapia po porodzie to sposób na powrót do zdrowia i odzyskania utraconej radości z pierwszego okresu macierzyństwa.

Nie bój się prosić o pomoc i głośno mówić o tym, jak się czujesz. Z naszej strony również możesz otrzymać potrzebne wsparcie. Ubezpieczenie LINK4 Mama zapewnia pomoc psychologiczną i wiele innych form wsparcia dla mam na różnych etapach wychowywania potomstwa. Wybierz dedykowaną ochronę ubezpieczeniową dla siebie i bliskich. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc – ubezpiecz siebie i swoją rodzinę. Zapraszamy do zapoznania się z OWU na stronie: https://www.link4mama.pl/produkty/mama 

 

Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl 

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.