Poważniejsze urazy u dziecka wiążą się z koniecznością wizyty u specjalisty i kilkutygodniowym okresem rekonwalescencji. Dzieci najczęściej doznają kontuzji w obrębie kończyn górnych i dolnych – wybity bark zdarza się bardzo często. Dzieje się tak z kilku przyczyn – większa niż u dorosłych aktywność fizyczna jest jedną z nich. Układ ruchu u dzieci znajduje się w fazie wzrostu, a to powoduje większą łamliwość kości oraz podatność na różnego rodzaju urazy.

Wybity bark u dziecka

Jak wygląda wybity bark u dziecka? Wybicie barku (nazywane również zwichnięciem barku) to uraz, który powstaje, gdy główka kości ramiennej „wypadnie” z panewki stawu. Następuje bolesne przemieszczenie kości, którą lekarz ortopeda będzie musiał umieścić z powrotem na swoim miejscu. Dlaczego wybity bark to tak częsta kontuzja? Ponieważ staw ramienny jest najbardziej ruchomym ze wszystkich, które pracują w naszym ciele.

 

Kiedy dochodzi do tego typu kontuzji? W różnych sytuacjach – najczęściej wybity bark jest konsekwencją przeciążenia układu ruchu w wyniku intensywnej aktywności fizycznej. Tego urazu często doznają młodzi siatkarze, piłkarze ręczni czy lekkoatleci. Do zwichnięcia barku może dojść również podczas upadku, kiedy dziecko wywracając się, odruchowo będzie asekurować się wyprostowaną ręką. Zdarza się, że wybity bark powstaje również podczas niefortunnego uderzenia w ramię. Zatem nie tylko podczas uprawiania sportów, ale również podczas normalnej codziennej aktywności dziecko może wybić bark.

 

Do przemieszczenia kości ramiennej z jej fizjologicznego położenia może dojść również podczas bardzo silnych skurczy mięśni kończyny i tułowia. Do takich sytuacji dochodzi np. podczas przypadkowego porażenia prądem elektrycznym lub ataku padaczkowego.

Wybity bark – objawy

Ze względu na specyfikę stawu ramiennego, wybity bark u dziecka może nastąpić w dwóch kierunkach. Przednie wybicie barku powstaje, gdy ręka jest odwiedziona i zrotowana zewnętrznie – ten typ urazu występuje najczęściej.

 

Do tylnego wybicia barku dochodzi, gdy ręka jest przywiedziona i zrotowana wewnętrznie. W obu przypadkach zmienia się położenie fizjologiczne główki kości ramiennej względem łopatki.

 

Jak rozpoznać, że dziecko ma wybity bark? Objawy są następujące:

  • bardzo silny ból zlokalizowany w kończynie i ramieniu,
  • całkowita utrata ruchomości kończyny w stawie lub jej ograniczenie,
  • widoczne deformacje w obrębie stawu ramiennego,
  • postępujący obrzęk,
  • siniak w okolicy stawu barkowego,
  • uczucie drętwienia kończyny i ramienia,
  • „przeskakiwanie” kości przy każdej próbie wykonania ruchu kończyną.

 

Tę listę w przypadku dziecka należy rozszerzyć o silny niepokój, płaczliwość i „chowanie” obolałej kończyny.

Co robić, kiedy dziecko wybije bark?

Wybity bark u dziecka to bardzo nieprzyjemna i bolesna kontuzja. Zarówno małe dziecko, jak i nastolatek, będą w tej sytuacji zestresowane i niechętne do współpracy. Jeśli wybity bark przytrafi się Twojemu dziecku na lekcji WF-u lub treningu sportowym, powinien zająć się nim trener. Powinien mieć niezbędne umiejętności, by udzielić pierwszej pomocy i zabezpieczyć kończynę po urazie.

 

Jeśli wypadek przytrafi się w domu lub na spacerze wówczas Ty będziesz musiał pomóc dziecku. Po pierwsze powinieneś je uspokoić – nie będzie chętne do współpracy, a silny ból sprawi, że może nerwowo reagować na dotyk. Bardzo delikatnie posadź dziecko, staraj się przy tym nie dotykać miejsca urazu. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie nastawiać ręki – tym zajmie się ortopeda. Dziecko powinno jak najszybciej trafić do jego gabinetu. Nie ma potrzeby wzywać karetki, jeśli dziecko ma tylko wybity bark.

 

Do transportu samochodem trzeba jednak zabezpieczyć rękę. Wykonaj temblak z chusty lub przywiąż rękę dziecka do tułowia za pomocą ubrania. Ręka powinna być unieruchomiona, aby uraz nie pogłębił się w drodze do szpitala. Każdy ruch ręką wybitą z barku może spowodować uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych oraz aparatu mięśniowo-więzadłowego.

Wybity bark – leczenie i rehabilitacja

Kiedy maluch trafi już pod opiekę lekarza, zostanie zbadany, a ramię i kończyna będą prześwietlane. Lekarz na podstawie zdjęcia RTG będzie mógł dokładnie określić pozycję główki kości i wykluczyć inne urazy. Wybity bark nastawia się w znieczuleniu. Po zabiegu zakładany jest opatrunek stabilizujący lub gips. Przypadki, w których wybity bark u dziecka nastawia się operacyjnie, zdarzają się sporadycznie.

 

Leczenie farmakologiczne ogranicza się do podawania środków przeciwbólowych. Po okresie rekonwalescencji wymagana jest kontrola ortopedyczna i rehabilitacja w celu przywrócenia prawidłowej ruchomości kończyny w stawie.

 

Dlaczego rehabilitacja jest niezbędna? Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty pomogą uniknąć dolegliwości bólowych w przyszłości. Kończyna odzyska pełną ruchomość, uszkodzone w wyniku urazu tkanki zagoją się prawidłowo.

 

W sytuacji, gdy dziecko dozna poważnego urazu, Twojej rodzinie przyda się wsparcie. Ze względu na to warto, by dziecko posiadało polisę NNW. W LINK4 Mama znajdziesz także pakiet Assistance Zdrowie. Po wypadku otrzymacie świadczenie z tytułu polisy, które przyda się podczas leczenia i rehabilitacji (możesz liczyć na 2 konsultacje u rehabilitanta).

 

Indywidualne ubezpieczenie dziecka to również bogaty pakiet Assistance. W zakres pakietu Szybka Pomoc wchodzi organizacja i opłacenie kosztów łóżka dla rodzica w szpitalu do 1000 zł. W razie potrzeby zakupimy i dostarczymy leki lub zorganizujemy zakup i dostarczenie sprzętu rehabilitacyjnego.

Wybity bark u dziecka – podsumowanie

 

Wiesz już, jak wygląda wybity bark i w jaki sposób pomóc dziecku po wypadku i w odzyskaniu pełnej sprawności. Ta kontuzja jest bardzo bolesna i na tyle skomplikowana, że powinieneś ją potraktować bardzo poważnie. Dziecko ze zwichniętym barkiem musi trafić jak najszybciej do ortopedy, który przywróci kość ramienną do prawidłowej pozycji.

 

Rekonwalescencja trwa kilka tygodni, warto w tym czasie zasięgnąć porady fizjoterapeuty i zapisać malucha na kilka zabiegów. U dzieci tego typu urazy leczy się szybciej niż u dorosłych, ale nie wolno zaniechać etapu rehabilitacji. W przeciwnym wypadku kontuzja może się powtarzać, a po latach będą u Twojego dziecka występować dokuczliwe bóle stawu.

 

Każdy uraz i choroba dziecka dezorganizuje życie rodzinne. Chcemy pomagać Wam w tych trudnych sytuacjach. Dlatego stworzyliśmy pakiet polis LINK4 Mama i LINK4 Dziecko, które obejmują ochroną całe rodziny. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie potrzeby rodzin z dziećmi, dzięki temu możemy zaoferować Ci realną pomoc. Odszkodowanie z tytułu polisy wesprze rodzinne finanse, abyś mogła zająć się wyłącznie tym, co najważniejsze. Natomiast w trakcie leczenia i rehabilitacji pomożemy na różne sposoby. Sprawdź, co oferują pakiety Assistance (Assistance Zdrowie i Szybka Pomoc) w LINK4 Mamai Tata i LINK4 Dziecko, wykup polisę i śpij spokojnie.

 


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko, dostępnym na www.link4mama.pl.

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.