W codziennej opiece nad maluchem zdarzają się różne sytuacje, również niebezpieczne. Niektórych po prostu nie da się uniknąć. Jednym z częstych zdarzeń tego typu jest zakrztuszenie dziecka. W jaki sposób możemy zapobiegać temu zagrożeniu i co robić, gdy maluch zakrztusi się i nie może złapać tchu? Zachowanie spokoju może okazać się trudne, ale wiemy, że mamy w takich sytuacjach potrafią reagować błyskawicznie.
Zakrztuszenie u dziecka. Co to właściwie jest i jak do niego dochodzi?
Stan, w którym ciało obce dostanie się przypadkowo do dróg oddechowych, nazywamy zakrztuszeniem. Podrażnienie dróg oddechowych wywołuje odruch kaszlu, co więcej, jeśli ciało obce jest duże lub jest to płyn, mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Prowadzą one w konsekwencji do niedotlenienia.
Zakrztuszenie niemowlaka może prowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. Przyczyna leży w specyficznej budowie dróg oddechowych – innej niż u dzieci starszych i dorosłych. Różnica jest prozaiczna – drogi oddechowe niemowląt mają kształt lejka zwężającego się ku dołowi. U starszych dzieci jest to przewód o stałej grubości. Drugim czynnikiem ryzyka jest fakt, że u niemowląt nie wykształcił się jeszcze odruch kasłania w odpowiedzi na obecność ciała obcego w drogach oddechowych.
Kiedy najczęściej dochodzi do zakrztuszenia u najmłodszych? W trakcie jedzenia lub picia. Dzieci robią to szybko i łapczywie, a w pośpiechu łatwo o zakrztuszenie. Bardzo często dochodzi do zakrztuszenia zabawką, jej częścią lub innymi małymi przedmiotami. Między innymi stąd wzięły się ostrzeżenia na przedmiotach nieprzeznaczonych dla najmłodszych. To właśnie ich małe elementy są bardzo częstą przyczyną niebezpiecznych zakrztuszeń.
Pamiętajmy, że niemowlęta poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów – również smaku. Dlatego wszystko, co biorą do rączek, wkładają do ust. W takich sytuacjach również bardzo często dochodzi do zakrztuszeń i zadławień.
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka
W życiu zdarzają się sytuacje, których nie sposób zapobiec. Nawet gdy pilnujesz malucha cały czas. Co zrobić w sytuacji, gdy nastąpi zakrztuszenie u dziecka? Przede wszystkim postaraj się zachować spokój.
Zwróć uwagę na to, czy dziecko próbuje odkaszlnąć, wówczas powstrzymaj się od działania na sekundę i pozwól zadziałać naturalnemu odruchowi. Niepokojące dźwięki z układu oddechowego, czy problemy z oddychaniem oznaczają bardzo niebezpieczne zachłyśnięcie niemowlaka. Skutki takiego zdarzenia mogą być bardzo poważne, dlatego natychmiast wezwij karetkę.
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka
Jeśli niespełna roczny malec ma problemy z oddychaniem, kaszle bezgłośnie i nie może wydać z siebie dźwięku, należy działać szybko. Ułóż dziecko brzuszkiem na przedramieniu, główką w stronę dłoni. Ustaw rękę lekko pod kątem, aby główka dziecka skierowana była ku dołowi, przytrzymuj ją dłonią. Następnie zdecydowanym ruchem klepnij kilkukrotnie nadgarstkiem przestrzeń pomiędzy łopatkami dziecka.
Jeśli przedmiot, którym dziecko się zadławiło nie wypadnie, należy zmienić strategię działania. Połóż dziecko na plecach na płaskiej powierzchni, jedną ręką przytrzymuj główkę, natomiast drugą zacznij uciskać klatkę piersiową poniżej linii sutkowej dwoma palcami. Wykonuj serie po 5 uciśnięć jak w przypadku resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Sprawdź, czy ciało obce przedostało się do ust dziecka. W przypadku braku reakcji lub utraty przytomności wykonaj reanimację według schematu – po 30. uciśnięciach sprawdź, czy ciało obce znajduje się w ustach malucha. Wykonaj dwa wdechy i powtarzaj ten schemat do przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Zakrztuszenie dziecka – pierwsza pomoc w przypadku kilkulatka
Starsze dziecko można przełożyć przez kolano, tak by głowa skierowana była w dół i podobnie, jak u niemowlęcia stosujemy serie po 5 klepnięć pomiędzy łopatkami. U większego dziecka możesz przeprowadzić manewr Heimlicha. Stań za dzieckiem i obejmij rękami na wysokości nadbrzusza. Pochyl dziecko do przodu, zaciśnij jedną rękę w pięść i szybkim ruchem przyciągnij ją do siebie i skieruj w górę. Jeśli nie zadziała za pierwszym razem, powtórz czynność 4-5 razy pamiętając, aby za każdym razem cofać pięść do pierwotnego położenia. Manewr Heimlicha ma na celu sprawienie, że powietrze w drogach oddechowych ulegnie sprężeniu i wypchnie ciało obce na zewnątrz.
Jeśli zabiegi te nie przyniosą pożądanego skutku, a dziecko traci przytomność, natychmiast zacznij dzwonić po karetkę jednocześnie przechodząc do resuscytacji krążeniowo – oddechowej (według schematu opisanego powyżej)
Jak zapobiegać zakrztuszeniom u dzieci?
Podczas picia i jedzenia zwracaj uwagę na to, jak dziecko je. Łapczywe jedzenie i picie często powoduje zakrztuszenie dziecka. Dopilnuj, by dziecko koncentrowało się na wykonywanej czynności – unikaj jedzenia przed telewizorem czy ze smartfonem.
Usuń wszystkie niewielkie przedmioty ze strefy, do której ma dostęp niemowlę. Zakrztuszenie w przypadku tak małych dzieci często przeradza się w stan zagrożenia życia. Nie dawaj dziecku do rączek zabawek z niewielkimi elementami lub zabawek uszkodzonych.
Zwracaj uwagę również na to, jak bawi się przedszkolak. Znany jest przypadek dzieci, które połknęły kilkadziesiąt metalowych kulek z zestawu kreatywnego. Nie zawsze zabawki teoretycznie przeznaczone dla dzieci starszych niż 3 lata są dla nich bezpieczne. Od najmłodszych lat ucz dziecko, by nie wkładało do buzi i noska małych przedmiotów.
Choć prawie nieustannie pilnujemy naszych pociech, to wciąż zaskakuje nas ich wyobraźnia. W życiu zdarzają się różne inne sytuacje, którym nie sposób zapobiec. Dlatego warto mieć ubezpieczenie NNW dziecka, które co prawda nie uchroni go przed wypadkiem, ale będzie wsparciem w szybkim powrocie do zdrowia.
Zakrztuszenie u dziecka. Teraz już wiesz, co należy robić!
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka i starszego dziecka, jeśli jest poprawnie wykonana, może uratować przed niedotlenieniem mózgu. Pamiętaj, by skupić się wyłącznie na działaniu. Jeśli w takiej sytuacji masz pustkę w głowie, sięgnij po telefon i dzwoń na pogotowie – dyspozytor Cię poinstruuje. Gdy widzisz zakrztuszenie u dziecka lub dorosłego, działaj natychmiast. Nawet jeśli Twoje działania przyniosą skutek, udaj się z dzieckiem do pediatry na badanie kontrolne.
Bycie mamą nie jest pasmem sukcesów, częściej przynosi stres i konieczność stawiania czoła różnym niespodziankom. Dlatego stworzyliśmy pakiet ubezpieczeń LINK4 Mama. To polisy skrojone na miarę Waszych specyficznych potrzeb. Wiemy, jak ważne jest dla Was praktyczne wsparcie, dlatego zapewniamy całodobową infolinię pediatryczną czy pomoc w organizacji opieki nad dzieckiem po wypadku. Dzięki świadczeniom z tytułu polisy możesz ze spokojem zająć się tym, co aktualnie jest najważniejsze, zamiast martwić się stan domowych finansów.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl